Czym myć podłogę na wysoki połysk?

Wykończenie wnętrz za pomocą płytek z połyskiem to niesłabnący trend w aranżacjach. Podłoga w tym stylu montowana jest w łazienkach, kuchniach, a nawet salonach z uwagi na jej elegancki charakter. Dbanie o czystość płytek wymaga jednak regularności i stosowania odpowiednich technik. Nawet drobne smugi i plamy na podłodze mogą zepsuć pożądany efekt, dlatego płytki trzeba właściwie pielęgnować. Jak myć podłogę na wysoki połysk i czego używać do czyszczenia?

Czego używać do mycia podłogi na wysoki połysk?

Płytki podłogowe z połyskiem wyglądają najlepiej, gdy nie ma na nich smug i plam. Ich powierzchnia musi być czyszczona regularnie przy użyciu detergentów o niezbyt silnym działaniu. Warto sięgać zwłaszcza po środki, które nadadzą podłodze pożądany błysk, lecz nie będą wymagały polerowania. W ten sposób zaoszczędzić można czas przeznaczony na sprzątanie. Po zakupie środka czyszczącego dobrze wykonać próbę na niewielkim fragmencie płytek. Jeśli na podłodze nie powstanie odbarwienie, oznacza to, że można umyć całą powierzchnię bez obaw o jej uszkodzenia. Warto jednocześnie pamiętać, by do mycia na wysoki połysk używać wyłącznie zalecanej przez producenta ilości preparatu.

Równie istotną rolę podczas czyszczenia podłóg na wysoki połysk odgrywają używane narzędzia. Podczas mycia płytek należy unikać szorstkich mopów i ścierek, które słabo zbierają wodę oraz rozmazują zabrudzenia na podłodze. Lepiej decydować się na akcesoria z mikrofibry, ponieważ te delikatnie polerować będą czyszczoną powierzchnię. Do mycia podłogi na wysoki połysk przyda się m.in. mop płaski obrotowy Gosia z chłonną mikrofibrą. Dotrze on do trudno dostępnych zakamarków pod meblami, a dzięki obrotowemu systemowi wyciskania sprzątanie będzie możliwe bez moczenia dłoni.

Podłoga na wysoki połysk – domowy sposób

Mycie podłóg na wysoki połysk możliwe jest także bez użycia specjalnych środków czyszczących zakupionych w sklepach. W każdym domu znajdują się bowiem niezbędne produktu do wypolerowania podłogi w kuchni, łazience, czy salonie. Po pierwsze, warto użyć do tego ciepłej wody bez dodatku środków czyszczących. Wystarczy, że mop będzie moczony i wyciskany regularnie w czystej wodzie, by na podłodze uzyskać pożądany efekt połysku. W celu uzyskania odświeżającego zapachu do wody dodać można kilka kropel płynu do naczyń. Nie należy jednak przesadzić, by detergent nie pozostawił smug na płytkach.

To jednak nie wszystko, czym myć podłogę na wysoki połysk w warunkach domowych. Mając pod ręką butelkę octu, można stworzyć bowiem roztwór, który zapewni czyszczonej powierzchni długotrwały efekt błysku. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji – na cztery litry wody należy dodać pół szklanki octu. Po wymieszaniu można przystąpić do mycia podłogi, a dla upewnienia się, że nie powstaną na niej smugi, mokrą powierzchnię warto przetrzeć do sucha.

Co z czystością fug między płytkami?

Osoby chcące uzyskać nieskazitelny wygląd podłogi powinny pamiętać o przestrzeniach pomiędzy płytkami. Nawet najlepiej wypolerowana podłoga wygląda źle, gdy fugi posiadają widoczne zanieczyszczenia i osady. Jak je wyczyścić? W tym celu należy przygotować szczoteczkę oraz roztwór z wody, octu, sody oczyszczonej oraz soku z cytryny. Do butelki nasyp pół szklanki sody, ćwiartkę szklanki octu oraz 1/3 szklanki soku z cytryny, a następnie całość zalej ciepłą wodą. Rozprowadź mieszankę na fugach i odczekaj kilkanaście sekund. Po tym czasie wyszoruj fugi szczoteczką i zmyj powstałe zabrudzenia. Gotowe!

Mycie podłóg na wysoki połysk wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Przydadzą się do tego miękkie, obrotowe mopy, które nie porysują powierzchni i jednocześnie dotrą do trudnych zakamarków. Oprócz stosowania specjalnych detergentów, podłogi myć można za pomocą domowych sposobów. Czyszczenie przy użyciu wyłącznie ciepłej wody lub mieszanki wody i octu zapewni podłodze pożądany błysk. Posiadacze płytek nie powinni również zapominać o regularnym myciu fug. Zanieczyszczenia są widoczne zwłaszcza na jasnych kolorach, dlatego raz na jakiś czas warto zatroszczyć się o czystość fug.