Handlowiec – ile zarabia i czy warto nim zostać?

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy w szeroko pojętym handlu. Choć pracodawcy kuszą doskonałymi warunkami współpracy i świetnym wynagrodzeniem, w rzeczywistości praca handlowca nie jest dla każdego. Czym zajmuje się handlowiec i na jakie zarobki może liczyć?

Fachowa obsługa klienta

Podstawowym zadaniem handlowca jest sprzedaż towarów lub usług, które oferuje dana firma – ale nie tylko. Musi on przede wszystkim umieć nawiązać relację z klientem. W dzisiejszym świecie stawia się nie tylko na osiągnięcie konkretnego pułapu sprzedażowego, ale również przyciągnięcie odbiorcy do swojej marki. Ten zaś, jeśli czuje się zadbany i ważny dla sprzedawcy, będzie chętniej dokonywał zakupów w danym punkcie handlowym. Aby zostać handlowcem, nie trzeba kończyć żadnych konkretnych studiów, choć pomocna może okazać się wiedza z zakresu marketingu lub psychologii sprzedaży.

Handlowiec musi być przede wszystkim otwarty na ludzi i ich potrzeby. Powinien umieć słuchać klienta, a także dopasowywać do niego ofertę sprzedażową. W praktyce sprzedawcy mogą pracować w sklepach stacjonarnych, internetowych, call center, a także jako przedstawiciele handlowi. W praktyce ich rola sprowadza się do tego samego, jednak efekty pracy osiągane są w różny sposób. Przykładowo, sprzedawca w call center głównie dzwoni do klientów, podczas gdy ten pracujący w sklepie stacjonarnym rozmawia z nimi twarzą w twarz.

Ile zarabia handlowiec?

Najbardziej interesującą kwestią dla tych, którzy chcieliby podjąć pracę w handlu, jest kwestia potencjalnych zarobków. W rzeczywistości te są różne, a zależą z jednej strony od miejsca pracy, z drugiej zaś od ilości sprzedanych produktów lub usług. Handlowiec większą część swojego wynagrodzenia uzyskuje dzięki prowizjom. Bardzo często specjaliści do spraw obsługi klienta w umowie mają zawarte jedynie wynagrodzenie minimalne, czyli najniższą krajową. Niemniej jednak mogą zarobić o wiele więcej, jeśli tylko osiągną wymagane pułapy sprzedażowe bądź pozyskają wymaganą liczbę klientów. Dlatego też zarobki handlowca zaczynają się od około 2500 zł na rękę, a sięgają nawet 10 000 zł netto i więcej.

Nie jest tajemnicą, że najgorzej zarabiają handlowcy w małych, rodzinnych sklepikach. Tam bowiem trudno osiągnąć wyznaczony przez kierownictwo pułap sprzedaży. Tymczasem największymi dochodami cieszą się handlowcy, którzy pracują w terenie. Nie tylko mają oni możliwość pozyskania większej liczby klientów, ale również otrzymują różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Przykładowo, w trakcie wyjazdu do klienta handlowiec uzyskuje dietę. Jej wysokość ustawowa nie jest co prawda duża, jednak każdy pracodawca może ustalić własne sposoby wynagradzania pracowników będących w podróży służbowej.

Czy warto zostać handlowcem?

Gdy wiadomo już, co robi handlowiec oraz ile zarabia handlowiec, warto zastanowić się, czy w ogóle warto robić karierę w tej branży? Z pewnością nie jest to praca dla każdego. Wiele osób podejmuje zatrudnienie w handlu, mimo że w ogóle nie sprawia im przyjemności sprzedawanie produktów, nie potrafią też nawiązywać relacji z klientem. Dobry handlowiec jest bowiem w stanie nie tylko sporo zarobić, ale również czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Niemniej taka osoba powinna być przede wszystkim otwarta na innych. Handlowiec musi umieć nastawić się na realizację celów, a zatem identyfikować się z marką, dla której pracuje.

Pod kątem wynagrodzenia praca w zawodzie handlowca wydaje się opłacalna. Przed podpisaniem umowy z pracodawcą warto jednak dokładnie sprawdzić warunki wynagradzania. Nie są one bowiem tak przejrzyste, jak w przypadku standardowych umów o pracę. Tutaj bierze się pod uwagę nie tylko podstawę (która zazwyczaj nie jest wysoka), ale również prowizję od sprzedaży. Wynagrodzenie rośnie więc w zależności od ilości sprzedanych produktów lub usług, lecz niekoniecznie jest to wzrost proporcjonalny. Każdy, kto chciałby sprawdzić się w roli handlowca, może spróbować podjąć pracę w tym zawodzie. Ofert pracy, na dzień dzisiejszy, nie brakuje. Być może okaże się, że jest to idealny zawód dla Ciebie, który daje nie tylko pieniądze, ale i radość z wykonywanych obowiązków.