Inteligentne oświetlenie uliczne – zalety

Oświetlenie uliczne od zawsze stanowi ogromne obciążenie dla budżetu każdego miasta. Większość z nas pamięta eksperymenty oszczędnościowe, gdy w dużych miastach wyłączano światło w kolejnych dzielnicach i zmiennych porach nocy. Efekt finansowy był znikomy, zwłaszcza w porównaniu do wartości utraty poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Współczesne rozwiązania technologiczne oferują inteligentne systemy oświetlenia ulicznego, które wnoszą oszczędności rzędu nawet 70% w stosunku do oświetlenia tradycyjnego.

Inteligentne oświetlenie uliczne

Niezwykle dynamiczny w ostatnim okresie rozwój technologii LED połączonej z komunikacją bezprzewodową pozwolił na wprowadzenie radykalnych zmian w systemach oświetlenia ulicznego. Dzięki zastosowaniu świecących diod półprzewodnikowych, instalacje oświetleniowe z oprawami jako źródłem światła, umożliwiają sprawne sterowanie nimi, uzależniając intensywność oświetlenia od funkcji i lokalizacji. Sterowanie intensywnością oświetlenia całych grup lub tylko poszczególnych opraw pozwala na precyzyjne włączanie i wyłączanie o wskazanej porze, zmniejszanie intensywności świecenia w wybranych godzinach i utrzymaniu pełnej kontroli nad każdym źródłem światła indywidualnie.

Nie tylko oszczędności

Inteligentne systemy oświetlenia ulicznego przynoszą wymierne korzyści budżetowi miasta, pozwalają na zaoszczędzenie znaczących kwot, Ich opłacalność wynika nie tylko z faktu ograniczenia intensywności świecenia, ale również z racjonalizacji ich działania, przemyślanego projektu i planu dostosowanego do potrzeb mieszkańców. Niezwykle istotnym aspektem tych nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest też oszczędność energii elektrycznej i ochrona środowiska. Dzisiaj zdecydowanie lepiej rozumiemy konieczność inwestycji w nowe technologie, zwłaszcza że, jak oceniają specjaliści, w przypadku tych systemów nakłady finansowe w nie włożone zwracają się już po 2-3 latach.

Inteligentne oświetlenie drogowe

Inteligentne oświetlenie drogowe podążające za uczestnikiem ruchu to cały czas pieśń przyszłości. Tego rodzaju rozwiązania stosuje się już również w Polsce, jednak z natury rzeczy największy efekt przynoszą one na stosunkowo krótkich odcinkach i miejscach mniej uczęszczanych. Światła drogowe oświetlające rowerzystom czy pieszym drogę, montowane poza obszarem dużych miast, mogą przynosić gminie znaczące oszczędności, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w miejscach, których eksploatacja w godzinach wieczornych i nocnych nie usprawiedliwiała nakładów finansowych przekazywanych na tradycyjne oświetlenie dróg.

Komunikacja bezprzewodowa a oszczędzanie energii

Oprawy oświetleniowe zaopatrzone w funkcję łączności mobilnej po zainstalowaniu łączą się z internetem i w ten sposób wchodzą do systemu centralnego sterowania. Dzięki temu oprogramowanie systemu może monitorować określony blok opraw czy też poszczególne oprawy i zarządzać ich funkcjami. W ten sposób oszczędzanie energii staje się naturalnym składnikiem zarządzania oświetleniem miejskim i umożliwia reagowanie na naturalne zmiany zachodzące w tkance miejskiej.