Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Korzystanie z auta nie zawsze musi wiązać się z koniecznością jego zakupu. Istnieje wiele możliwości użytkowania pojazdu, bez konieczności wykupu na własność. Do najbardziej popularnych z nich zaliczyć należy leasing samochodu, wynajem długoterminowy auta, a także w mniejszym stopniu opcje abonamentu czy płatności ratalnej. Jeśli zastanawiasz się, jaka forma finansowania auta będzie dla Ciebie najlepsza wynajem długoterminowy czy leasing, warto poznać każde z nich oraz poznać ich wady i zalety.

 

Czym jest leasing samochodu?

 

Pierwsze formy leasingu w Polsce pojawiły się pod koniec XX wieku, jednak do dziś wiele osób zastanawia się, co to jest leasing i na czym dokładnie polega ta forma użytkowania pojazdu. Najważniejsze zasady leasingu opisane zostały w przepisach kodeksu cywilnego, które definiują go jako rodzaj umowy pomiędzy podmiotem korzystającym z auta (czyli leasingobiorcą) a podmiotem finansującym i użyczającym auto (czyli leasingodawcą).

 

Na czym polega umowa leasingu?

 

Zgodnie z umową pomiędzy tymi dwiema stronami, jedna z nich zyskuje możliwość do korzystania z pojazdu przez określony w umowie czas za odpowiednią comiesięczną opłatą, druga natomiast czerpie z tego korzyści finansowe.  Warto wiedzieć, że auto, które jest przedmiotem leasingu, nie staje się własnością leasingobiorcy, jednak jeśli w treści umowy zawarto możliwość wykupienia auta po upływie terminu trwania umowy, to korzystający z pojazdu ma prawo do jego wykupu na własność bardzo często na preferencyjnych warunkach. Jeśli stoisz przed koniecznością decyzji, jaką formę użytkowania pojazdu wybrać leasing czy wynajem samochodu, warto wiedzieć, że w przypadku leasingu koniecznym jest dokonanie wpłaty własnej już na etapie podpisywania umowy, a w przypadku wykupu pojazdu należy zapłacić od tej czynności odpowiedni podatek.

 

Co to jest wynajem długoterminowy?

 

Wynajem długoterminowy auta staje się coraz bardziej popularną praktyką finansowania auta zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Większość osób chwali sobie to rozwiązanie z uwagi na niewielkie comiesięczne koszty, brak konieczności ponoszenia opłat eksploatacyjnych, dzięki czemu rozwiązanie to staje się bardzo wygodne. Co ważne, umowa wynajmu może zostać zawarta na dowolny okres czasu, z reguły jednak jest to okres od 1 miesiąca do nawet 5 lat. W przypadku tej formy finansowania, nie ma konieczności i obowiązku wykupu pojazdu po upływie trwania umowy, a także nie ponosi się wysokiej opłaty wstępnej. Jednocześnie tanią oraz solidną, z dużym doświadczeniem wypożyczalnią, dysponującą szeroką flotą pojazdów jest wypożyczalnia https://carforyou.com.pl/wypozyczalnia-samochodow-bydgoszcz/ w Bydgoszczy. Decydując się w wypożyczalni na wynajem długoterminowy pojazdów, zyskujesz pewność profesjonalnej obsługi także w zakresie serwisu, ubezpieczenia, a także podczas wymiany opon. Wśród dostępnych modeli dużym zainteresowaniem cieszą się auta takie jak Ford Mondeo Kombi czy Skoda Octavia Kombi Sport, a za niewielką dopłatą można wynająć auto bez dziennego limitu kilometrów.

 

Najważniejsze zalety wynajmu długoterminowego

Auto finansowane poprzez leasing czy wynajem? Jeśli nadal stoisz przed dylematem, warto abyś poznał najważniejsze zalety wynajmu długoterminowego.  Wynajem  nie wymaga angażowania dodatkowego kapitału zarówno podczas podpisywania umowy, jak i w trakcie późniejszego użytkowania auta. Wynajmujący nie ponosi opłaty wstępnej, kosztów dotyczących okresowych przeglądów samochodu, a także nieprzewidzianych wydatków w przypadku konieczności naprawy auta. Co ważne, wynajmując długoterminowo auto, możesz zyskać pakiet usług dodatkowych, w tym karty paliwowe czy assistance a w przypadku konieczności naprawy auta wypożyczalnia zobowiązana jest do zapewnienia pojazdu zastępczego.

 

Decyzja o finansowaniu pojazdu lub floty pojazdów przez leasing czy wynajem długoterminowy powinna zostać podjęta po przeanalizowaniu wszystkich zalet oraz wad obu tych rozwiązań. Warto dopasować ją do potrzeb własnych lub w przypadku instytucji do potrzeb przedsiębiorstwa.  W przypadku leasingu ponosi się wyższe koszty comiesięcznego użytkowania, dzięki czemu zyskuje się niższą kwotę podczas chęci wykupu pojazdu. Wynajem długoterminowy jest propozycją tańszą i za wyborem tego rozwiązania przemawiają niższe koszty własne.