Skąd się biorą i jak się pozbyć pająków z domu?

Małe, niepozorne, jednak u większości, budzące strach. Niby nie groźne, ale nikt nie chce mieszkać z nimi pod jednym dachem. Pająki. Towarzyszą ludziom od zawsze. Dlaczego w ogóle zamieszkują siedziby ludzkie i jak pozbyć się pająków z domu? Poniżej kilka sposobów, by zniechęcić nieproszonych gości.

Dlaczego pająki odwiedzają nasze domy?

Pająki towarzyszą człowiekowi od zawsze. Nawet w pierwotnych domach, czyli jaskiniach i szałasach, pająki zamieszkiwały kątem u naszych przodków. Większość z nas nie toleruje tych małych lokatorów. Strach przed pająkami, czyli arachnofobia, to pozostałość z czasów, gdy pajęczaki były dużo większe i bardziej jadowite niż obecnie. Wówczas lęk i unikanie ich, było uzasadnione. W dzisiejszych czasach tylko nieliczne gatunki są dla nas naprawdę niebezpieczne, mimo to na wszelkie sposoby próbujemy się ich pozbyć

Zadajecie sobie pytanie: skąd się biorą pająki w domu? Przecież sprzątacie regularnie, zakładacie moskitiery, dbacie o porządek, a i tak, co chwilę spotykacie na swojej drodze te małe pajęczaki? Otóż pająki nie dostają się do Waszych domów tak oczywistymi drogami jak okno. Pająk potrafi przecisnąć się przez najmniejsze szczeliny, dlatego, nawet drobna nieszczelność uszczelki w drzwiach wystarczy im by wtargnąć do domu. Dość nieoczywistym sposobem jest również podróżowanie kanalizacją. Pająki zwykle wychodzą z odpływu w wannie, prysznica czy umywalce. Wektorami są także nasze zwierzęta, które przenoszą je na sierści, oraz Wasze ubrania czy zakupy. Pająki chętnie korzystają z gościny w domu, gdyż jest on dla niego doskonałym źródłem pożywienia. W domach aż roi się od pasożytów i drobnych owadów, zwykle niewidocznych dla Waszego oka. Pająki potrafią świetnie wykorzystać taką okazję. Poza tym w domach panują idealne warunki bytowe. W każdym pomieszczeniu znajdzie się jakaś szczelina, miejsce za szafą, między książkami, w którym pająki zbudują sobie pajęczynę. Poza tym jest ciepło, sucho i nie wieje, nie ma też potencjalnych drapieżników, więc nic dziwnego, że tak chętnie korzystają z naszych siedzib.

Jak się pozbyć pająków z domu?

Odwieczne pytanie, nurtujące nie tylko tych, którzy cierpią na arachnofobię. Większość z Was chciałaby pozbyć się ich na dobre. By uporać się z problemem, trzeba wiedzieć, czego pająki nie lubią. Można przygotować domowe środki odstraszające, które są ekologiczne, bezpieczne i tanie.

Sok z cytryny

Okazuje się świetnym odstraszaczem niechcianych pajęczaków. Pająki nie lubią kwaśnego smaku, dlatego spryskanie miejsc ich występowania oraz otworów, którymi dostają się do domu, wodą z sokiem z cytryny lub najlepiej samym sokiem, powinno je zniechęcić. Bardzo dobrze działa, także kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie. Sposób jest niestety krótkotrwały, po wyschnięciu płyn staje się mało skuteczny, dlatego należy często powtarzać czynność.

Olejek miętowy

Równie skuteczny okazuje się olejek miętowy, napar z mięty czy nawet krople miętowe. Podobnie, konieczne jest spryskanie miejsc, które pająki odwiedzają. Taki spray na pająki, jest skuteczny i do tego przyjemnie pachnie.

Ocet

Kolejny produkty o kwaśnym smaku i zapachu, zniechęca równie dobrze jak cytryna.

Kasztany i żołędzie

To nie tylko jesienna ozdoba, okazuje się, że pająki nie znoszą ich zapachu. Warto rozłożyć je na przykład na parapetach czy w kątach pomieszczeń. Należy oczywiście uważać, by nie stanowiły zagrożenia, gdyż nie trudno się na nich poślizgnąć.

Ultradźwięki

Pająki są także bardzo wrażliwe na ultradźwięki. Na rynku można znaleźć różne urządzenia emitujące fale o częstotliwości nieprzyjemnej dla pająków.

Firma specjalistyczna

Jeśli zmagacie się z dużą ilością pająków i pozbycie się ich domowymi sposobami jest niemożliwe, warto poprosić o pomoc specjalistów. Firmy zajmujące się zwalczaniem insektów, dysponują silnymi środkami, które nie są dostępne w sklepach. Takie unieszkodliwianie, jest bardzo skuteczne, choć nie gwarantuje tego, że pająki nie wrócą.

Jak widać, z pająkami można walczyć na różne sposoby. Warto jednak pomyśleć, że te drobne stworzenia, mieszkając w Waszych domach, pełnią również pozytywną funkcję. Dzięki nim ogromna ilość pasożytów i insektów jest wyłapywana. Pająki specjalnie nie atakują człowieka. Oczywiście jeśli stają się plagą, jest to problem, ale pojedynczy osobnik w rogu pokoju raczej nam nie zagraża. Dlatego też kolejnym razem zastanówcie się, czy może darować mu życie.