5 wskazówek, jak zabezpieczyć ładunek w transporcie

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie ładunku podczas transportu, które zazwyczaj polegają na jego unieruchomieniu. Właściwe zabezpieczenie towaru umożliwia uniknięcie jego uszkodzeń w trakcie transportu. Niewłaściwie zabezpieczony ładunek może przyczynić się do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia osób zajmujących się ładowaniem i rozładowywaniem poszczególnych elementów oraz narażenia na niebezpieczeństwo kierowców, a także postronnych uczestników ruchu.

 

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku

 

To, jak zabezpieczyć ładunek w transporcie, jest opisane w przepisach. Mówią one między innymi o tym, że:

 – ładunek nie może przekraczać określonej ładowności samochodu,

 – nie może również wystawać poza jego obrys,

 – powinien być odpowiednio rozmieszczony, aby nie przekraczał dopuszczalnych nacisków osi samochodu na drogę,

 – powinien zostać unieruchomiony, a materiały służące do jego zabezpieczenia także muszą być zabezpieczone przed poluzowaniem się w trakcie transportu.

 

Zabezpieczenie ładunku – worki sztauerskie

 

Worki sztauerskie wytwarzane są z wodoodpornych materiałów i kilku warstw folii. Zazwyczaj służą do wypełnienia pustej przestrzeni znajdującej się między ładunkami. Ich zastosowanie jest proste, jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia. Puste worki należy włożyć w odpowiednie miejsca, a następnie wypełnić odpowiednią ilością powietrza przy pomocy sprężarki i specjalnego pistoletu. Jeśli worek jest napełniony we właściwy sposób, ładunek zostanie unieruchomiony w 100 procentach. Zabezpieczenie go w taki sposób będzie wygodne i jednocześnie pewne. Worki występują w różnych wariantach odporności na obciążenia, mogą być jednorazowe albo do wielorazowego użytku.

 

Drążki rozporowe

Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają specjalnych punktów zaczepienia, wystarczą sztywne i stabilne ściany. W zależności od zapotrzebowania mogą być montowane poziomo lub pionowo. Mechanizm napinający umożliwia łatwe rozprężenie drążków, a odpowiednio umieszczone stabilnie zabezpieczają ładunek.

 

Pasy transportowe

 

Pasy transportowe to jeden z najbardziej powszechnych sposobów na to, jak zabezpieczyć ładunek w transporcie. Powinieneś dopasować ich rozmiar do ciężaru ładunku z uwzględnieniem zapasu na odpowiednie mocowanie. Niebieskie pasy transportowe wykonane są z poliestru, mogą być używane w temperaturze od 100 do – 40 stopni Celsjusza, również w środowisku kwaśnym. Zielone pasy również są odporne na działanie niskich temperatur, wykonane są z poliamidu, ale nie będą odporne na działanie kwasów. Zabezpieczenie ładunku przy pomocy brązowych może odbywać w niekorzystnych warunkach chemicznych, ponieważ są odporne zarówno na kwasy, jak i ług. Pasy mają dołączone etykiety, na których znajdują się dopuszczalne parametry określające możliwości ich zastosowania. Aby nie doszło do przerwania pasa, nie wolno przekraczać DOR, czyli dopuszczalnego obciążenia roboczego. Nie należy także narażać ich na różnego rodzaju zabrudzenia i działanie zbyt niskiej temperatury, ponieważ może dojść do zmniejszenia ich wytrzymałości.

 

Siatki do zabezpieczenia ładunku

 

Zastosowanie odpowiedniej gramatury materiału do wykonania takich siatek umożliwia zabezpieczenie ładunku, nawet gdy jest on wyjątkowo duży i ciężki. Trzeba tylko dobrać wersję o odpowiednich parametrach i właściwym rozstawie oczek. Ich elastyczność pozwala na zastosowanie tego typu zabezpieczeń w różnych typach samochodów. Można je zamontować również w bagażniku pojazdu osobowego dla zachowania bezpieczeństwa przewożonych zakupów. Wykonane są z poliestrowej taśmy transportowej, bardzo wytrzymałej na zerwanie. Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na to, jak zabezpieczyć ładunek w transporcie.

 

Maty antypoślizgowe

 

Maty antypoślizgowe są dodatkowym środkiem wspomagającym zabezpieczenie ładunku, z reguły używane bywają razem z pasami transportowymi. Należy podłożyć je pod ładunek, aby zwiększyć współczynnik tarcia. Dzięki temu można zmniejszyć liczbę zastosowanych pasów transportowych, ponieważ mniejsza będzie siła naciągu. Wykonane są z poliuretanu granulatu gumowego i przeznaczone do wielokrotnego zastosowania.