Dezynfekcja biur – jak dbać o sterylność przestrzeni biurowej?

Czas pandemii uświadomił wielu osobom, że różnego rodzaju wirusy są w stanie bardzo łatwo się przenosić, a w szczególności, gdy niewłaściwie dba się o higienę i dezynfekcję. Ryzyko zakażenia wzrasta w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność skorzystania z zamkniętego pomieszczenia, w którym gromadzi się dużo osób, jak np. centra handlowe, ośrodki medyczne, stacje benzynowe, sklepy czy biura. Dezynfekcja biur jest bardzo istotna, ponieważ codziennie pojawia się tam wiele osób, korzystających z tych samych przedmiotów. Sprawdź, jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję tych pomieszczeń.

Przedmioty i powierzchnie, które należy dezynfekować

Mając w planach dezynfekcję trzeba zwrócić szczególną uwagę na przedmioty, mające największy kontakt z różnymi osobami. Bardzo ważne jest czyszczenie klamek czy też blatów biurek, jednak nie są to jedyne powierzchnie, których dotykają pracownicy. Jak zdezynfekować biuro, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Każdego dnia powinno się dezynfekować między innymi: artykuły biurowe takie jak: taśma, nożyczki, zszywacz, długopisy; klawiatury; mysz komputerową; telefony i zestawy słuchawkowe oraz krzesła. Aby efektywnie zdezynfekować biuro, należy użyć odpowiednich środków czyli takich, wykazujących bardzo wysokie właściwości bakteriobójcze i szerokie spektrum działania. Preparaty przeznaczone do dezynfekcji powinny charakteryzować się przede wszystkim wysoką skutecznością, a także łatwością i bezpieczeństwem w aplikacji. Do dezynfekcji niewielkich powierzchni dobrze sprawdzą się produkty gotowe do użycia bezpośrednio po ich otwarciu, takie jak np. spray czy chusteczki nasączone płynem dezynfekującym. Jeśli jednak masz do czynienia z dużą powierzchnią, to bardziej praktyczne, a co najważniejsze tańsze, będą preparaty skoncentrowane, z których stale przygotowuje się roztwory. Zabierając się za dezynfekcję przedmiotów i powierzchni należy pamiętać o tym, że nie wszystkie preparaty będą odpowiednie dla danego materiału, dlatego należy wcześniej zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Sposoby dezynfekcji powierzchni o dużych rozmiarach są inne, niż te, które można było zastosować przy niewielkich obiektach. Jeśli masz do zdezynfekowania np. podłogę, garaż, ściany czy też pojazd, to konieczne będzie zastosowanie odpowiednich technik i środków. Produkty na bazie aktywnego chloru mają szersze spektrum działania, potrafią np. niszczyć spory, jednak, niektóre powierzchnie nie nadają się do kontaktu z chlorem. Do dezynfekcji dużych obszarów można zastosować także parę wodną pod zwiększonym ciśnieniem czy promienie UV, a także rozpylać środki dezynfekujące. Najłatwiej zrobić to przy użyciu specjalnych urządzeń, dostępnych również na polskim rynku.

Dezynfekcja biura – jakie sposoby są najkorzystniejsze?

Jak dezynfekować biuro, aby było w nim jak najmniej wirusów? Przede wszystkim zadbaj o oczyszczenie powierzchni oraz o dezynfekcję osób wchodzących do pomieszczenia. Wyczyszczenia wszystkich przedmiotów, znajdujących się w biurze nie pozwoli uchronić się przed wirusami, gdyż osoby z zewnątrz mogą wnosić je na swoich ubraniach. W tym celu warto zainwestować w tunel lub bramkę do dezynfekcji. Tego typu urządzenie możesz zamówić np. na stronie http://compensus.pl/bramki-do-dezynfekcji/. Czy jest taka bramka? Jest to urządzenie, które ma działanie odkażające. Bramka służy przede wszystkim do usuwania bakterii i drobnoustrojów znajdujących się na powierzchni ciała oraz na ubraniu. Osoba, która przechodzi przez bramkę automatycznie spryskiwana jest środkiem dezynfekującym unieszkodliwiającym drobnoustroje, wirusy i bakterie. Bardzo ważne jest to, aby tego typu rozwiązanie sprawia, że ubrania, skóra i włosy pozostają suche. Urządzenie włącza się automatycznie, gdy wyczuje ruch – proces dezynfekcji zostaje uruchomiony, a Ty nie musisz martwić się o to, że pracownicy lub klienci nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. W bramce należy zazwyczaj spędzić kilka sekund – w zależności od konkretnego modelu pojawi się sygnalizacja, która stwierdzi, że można przejść dalej.