Druhna – jakie są jej obowiązki podczas ślubu?

Druhna jest jedną z ważniejszych – tuż po parze młodej – osób na ślubie i weselu. Zazwyczaj należy ona do rodziny lub jest najbliższą przyjaciółką zaręczonej kobiety. Choć posiada liczne zadania do wypełnienia, jej funkcja jest wyrazem najwyższego zaufania i sympatii panny młodej. Obowiązki druhny to między innymi pomoc w wyborze sukni ślubnej, organizacja wieczoru panieńskiego oraz ogólne wsparcie podczas planowania i przebiegu wesela.

Poszukiwania sukni ślubnej

Jednym z najważniejszych zadań druhny jest wybór sukni ślubnej. Jej obecność i rada stanowią nieocenioną pomoc w trakcie trudnych poszukiwań wymarzonej weselnej kreacji, doborze fryzury i makijażu. Druhna (która może być jednocześnie świadkową) obiektywnie oceni nasze propozycje wypatrzone w butiku sukien ślubnych, w razie potrzeby krytykując je lub chwaląc. Dodatkowo może ona pomóc w decyzji, jak ubrać pozostałe druhny na weselu – o ile zdecydujemy się na ich większą liczbę.

Wsparcie w trakcie planowania wesela

Druhna jako jedna z najbliższych nam osób doskonale zna nasz charakter, upodobania i fantazje. Dzięki temu stanowi ona doskonałą pomoc w organizacji wesela. Odwiedzi z nami sale weselne, wspierając w podjęciu najlepszej decyzji odnośnie lokalu. Będzie towarzyszyć w spotkaniach z orkiestrą, fotografem czy kucharzem, służąc radą w doborze playlisty, miejsca do zdjęć plenerowych czy menu na wesele. Może pomóc w tworzeniu spisu gości i dostarczaniu im zaproszeń. Wspólnie z panną młodą zaplanuje również ich usadzenie przy stołach, czy spisze listę proponowanych prezentów. Jeśli para młoda tuż po ślubie wybiera się w podróż, druhna może również zająć się rozliczeniem rachunków i uregulowaniem wszystkich należności.

Organizacja wieczoru panieńskiego

Kolejnym z ważnych zadań druhny jest organizowanie wieczoru panieńskiego, dopasowanego do gustu przyszłej mężatki. Może być on zarówno miłą niespodzianką, jak i uzgodnioną z panną młodą imprezą, która pomoże zapomnieć o przedślubnym stresie. Druhna zadba o zaproszenie najważniejszych przyjaciółek, dzięki którym wieczór panieński stanie się niezapomnianym przeżyciem. Zatroszczy o wybór zabawnych gadżetów, gwarantujących dużą dawkę śmiechu i emocji. Wybierze najlepszy lokal, dopilnuje przebiegu wydarzenia oraz zapewni najlepszą zabawę w ten ostatni wieczór wolności.

Czuwanie nad przebiegiem wesela

Ostatnią funkcją druhny będzie czuwanie nad przebiegiem wesela. Podczas ceremonii w kościele lub urzędzie stanu cywilnego będzie krok za panną młodą, dodając otuchy i wspierając we wzruszających momentach. Po uroczystości zaślubin pomoże odebrać prezenty w trakcie składania życzeń, usadzi gości oraz dopilnuje wydawania posiłków i alkoholu. W razie potrzeby poprawi makijaż czy suknię panny młodej, a także dostarczy niezbędne akcesoria, takie jak zapasowa para rajstop czy plastry na odciski.

Druhna stanowi istotną pomoc w trakcie planowania i przebiegu wesela. Służy radą i wsparciem, pilnując by najważniejszy dzień w życiu panny młodej przebiegał bez zakłóceń. Zależnie od życzenia przyszłej mężatki, jej udział w organizacji wydarzenia może być mniejszy lub większy – jednak najczęściej potrzebny, mile widziany i doceniany.