money

Ile zarabiają zawodowi kierowcy?

Współczesny rynek pracy jest bardzo zróżnicowany. Zastanawiając się nad wyborem konkretnej branży warto pomyśleć nad własnymi predyspozycjami w jego kontekście. Wiele osób nieprzypadkowo decyduje się na pracę w transporcie, ponieważ wiąże się to z ciekawymi zleceniami, a także dobrym wynagrodzeniem. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, ile w takim razie ile zarabia kierowca?

Wynagrodzenie kierowcy

Transport to branża, w której można dobrze zarobić, ponieważ w znacznej większości wynagrodzenie przekracza średnią krajową. Oczywiście wiele zależy od posiadanych uprawnień i przedsiębiorstwa, w którym się pracuje czy rodzaju pokonywanych tras. Warto wiedzieć, że w omawianej branży brakuje pracowników. Szacunki oscylują w okolicach 100 000 brakujących kierowców zawodowych.

Wynagrodzenie kierowcy w Polsce

Wynagrodzenie kierowcy pracującego w obrębie naszego kraju będzie niższe niż w przypadku kierowcy międzynarodowego, jednak nadal znajduje się na przyzwoitym poziomie. Raporty za poprzedni rok informują, że jest to odrobinę powyżej 5000 złotych netto dla osób kierujących samochodami ciężarowymi. Natomiast w przypadku mniejszych pojazdów (busów do 3,5 tony) są to okolice 4300 złotych, również netto. Niższe zarobki dotyczą kierowców lokalnych, czemu nie można się dziwić, ponieważ ich praca jest trochę mniej wymagająca.

Wynagrodzenie kierowcy międzynarodowego

Wynagrodzenie kierowcy międzynarodowego jest oczywiście wyższe, co wiąże się między innymi ze skomplikowaniem trasy, koniecznością kontaktu z różnymi osobami za granicą (co wymaga komunikatywnego poziomu w języku obcym) czy potrzebnymi dokumentami. Mediana dla osoby pracującej w tym trybie wynosi około 7000 złotych netto. Nie da się zapominać, że często większe zarobki są związane z dietami, czyli pieniędzmi wypłacanymi kierowcy celem zapewnienia mu podstawowych środków do życia, jak pożywienie, zakup napojów, opłata parkingowa. W takich sytuacjach może pojawić się też problem po stronie pracodawcy obliczającego wynagrodzenie kierowcy – jak obliczyć kwotę poprawnie?

Wynagrodzenie kierowcy – jak obliczyć?

Obliczenie wynagrodzenia kierowcy zawodowego nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli pracuje nocą czy w święta bądź wykonuje nadgodziny. Najprościej rozliczać kierowcę za przepracowane minuty, a powyżej danego pułapu liczone są nadgodziny. Przedsiębiorca może też nie mieć pewności, że jego pracownik sumiennie wykonuje swoje obowiązki, to jest faktycznie pracuje zgodnie ze swoimi wytycznymi. Dlatego w przypadku praktycznie każdego pojazdu ciężarowego stosuje się moduł GPS, który pozwala określić jego lokalizację. Należy określić podstawę, odjąć od tego wszelkie wymagane składki, doliczyć dietę itd.

VTSProject – ułatwienie dla kierowcy i pracodawcy

Standardowo kierowca musiał prowadzić skomplikowaną dokumentację dotyczącą przejechanej trasy, ewentualnych problemów na drodze, czasu poświęconego na pokonanie danej odległości, zużytego paliwa etc. Jednak żyjemy w dość zinformatyzowanym społeczeństwie, dlatego wszystko może działać szybciej i sprawniej. Na https://vtsproject.pl/ można znaleźć narzędzie, które pozwala pracodawcy kontrolować swoich pracowników, natomiast kierowcy mogą szybko przekazywać “centrali” informacje i raporty, wypełniając je szybko i w jasny sposób. Ponadto firma może drukować raporty, a w samym narzędziu znajduje się kalkulator, który na podstawie podanych danych obliczy wynagrodzenie, uwzględniając wszystkie dodatki i składki.

https://vtsproject.pl/ to propozycja dla wymagających osób, które chcą zapewnić większą wygodą zarówno kierowcy, jak i zleceniodawcy. Dzięki temu pracownik zyskuje więcej wolnego czasu, który może spożytkować choćby na odpoczynek, który jest konieczny do dobrego wypełniania swoich obowiązków. Program obsługuje pliki .ddd czy .gps, jest prosty w obsłudze i generuje dokładne raporty. Poza tym ma wiele przydatnych funkcji. Co ciekawe, można go obsługiwać z poziomu telefonu komórkowego, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla kierowców.