Jak dobrać buty do sukienki?

Sukienka i buty tworzą całość. Powinny się ze sobą dobrze komponować. Ale co znaczy? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Czy sukienka i buty powinny być do siebie podobne, czy mogą od siebie stylistycznie i kolorystycznie odbiegać?

Jak dobrać buty do sukienki? Kilka praktycznych porad

Pierwszym ważnym aspektem obuwia i odzieży jest styl. Pojęcie to jest szerokie i odnosi się do kilku różnych zagadnień. Strój rozciąga się na osi od formalnego, eleganckiego do nieformalnego codziennego. Niegdyś przeciwieństwem formalnej elegancji był styl dresowy. Dziś to się jednak zmienia. Dres po pierwsze jest odpowiedni do ćwiczeń, a po drugie dresową odzież i buty można wpisać w elegancki strój. Klasyczna zasada mówi, że do formalnych i eleganckich sukienek powinniśmy wybierać takie samo obuwie. Współczesna moda lubi przekraczać granice i mieszać style i porządki. Do eleganckiej sukienki możesz wybrać eleganckie buty Tod’s. Możesz ją też skomponować z butami sportowymi albo kosmicznymi Love Shake Fancy. Nie ma ograniczeń, są tylko podpowiedzi. Z pewnością dobranie pasujących do siebie porządków i stylów jest bezpieczniejsze. Ryzyko może jednak przynieść bardziej atrakcyjny efekt.

Kolorystyczne dopasowanie butów i sukienki

Podobnie jest z kolorem. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybieranie połączeń zgodnych z klasycznymi założeniami mody. Do czarnej sukienki czarne buty, do kolorów ziemi (zielony, brązowy) kolory ziemi. Ta zasada polega na dobieraniu dodatków w tej samej gamie kolorystycznej, w której jest sukienka. Dodatki powinny być też ze sobą spójne kolorystycznie. Od tej zasady się odchodzi. Do czerwonej sukienki możesz wybrać bezpieczne czerwone albo czarne obuwie, ale możesz też zaryzykować i postawić na intensywną żółć. Buty nie muszą być tylko dodatkiem. To one mogą pełnić rolę dominującą, być intensywniejsze od samej sukienki. Czerwone szpilki możesz założyć do eleganckiej sukienki w kolorze czarnym albo czerwonym, ale możesz je też założyć do niebieskich spodni dresowych. Uzyskanie nietypowego połączenia, które będzie estetyczne i nie będzie kiczowate, jest trudne. To, że można dowolnie łączyć style i kolory, nie oznacza, że wszystko będzie do siebie pasowało. Trzeba tak dopasować do siebie pozornie niepasujące elementy, aby tworzyły spójną całość. Buty Tod’s czarne długie kozaki możesz spokojnie połączyć z krótkimi spodenkami albo jednoczęściowym kombinezonem Love Shake Fancy. Kombinezon ma krótkie spodnie i materiałowo przypomina sweter. Do tego ciepły płaszcz i kompozycja jesienna jest gotowa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak dobrać buty do sukienki. To daje duże pole do popisu, ale wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia modowej wpadki.

Czego ze sobą nie łączyć?

Skoro trudno powiedzieć, jak dobrać buty do sukienki, to może łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, jak ich nie dobierać. Przesyt i nadmiar to jest coś, czego powinnaś zdecydowanie unikać. Do złotej cekinowej sukienki nie dobieraj błyszczących, srebrnych butów. Sukienka i obuwie będą zbyt kontrastowe i intensywne, zaczną ze sobą walczyć o uwagę, a całość straci urok. Nie warto wybierać części garderoby, które mają intensywne wzory, różniące się od siebie stylistycznie i kolorystycznie. Elegancka sukienka we wzory geometryczne i tenisówki we wzory roślinne to będzie przesada. Do krótkich sukienek pasują raczej ciężkie buty, a do długich lekkie. W połączeniu z sukienką z fiszbinami i licznymi dodatkami to ryzykowne połączenie. Czasem taka kompozycja robi bardzo dobre wrażenie. Uzyskanie zadowalającego efektu jest niezwykle trudne i polega na wyważeniu ciężaru odzieży adekwatnie do sylwetki. Krótka sukienka, w każdym fasonie, będzie lepiej komponowała się z ciężkimi butami. To połączenie jest bezpieczniejsze. Jeśli chcesz zachować lekkość, zwiewność i dziewczęcość sukienki to wybierz sandały, szpilki, czółenka. Wybierając buty sportowe, długie kozaki albo buty o charakterze militarnym dodasz sukience pazura, ale odbierzesz całości zwiewności i dziewczęcości.