Jak dopasować abażur do lampy?

Na atmosferę i klimat we wnętrzu wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie. Odgrywa ono bardzo ważną rolę w budowaniu nastroju w pomieszczeniu. Istotne zatem, aby światło zawsze stanowiło dopełnienie aranżacji pomieszczenia. Jak o to zadbać? Jednym ze sposobów jest właściwy dobór abażuru do lamp. Często może być to trudniejsze, jak mogłoby się wydawać. Jakimi zatem zasadami się tu kierować?

Kilka słów o abażurach

Jak można zauważyć, wiele osób ma swoje, różne pomysły na to, jak nadać wnętrzu niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Widać to zwłaszcza jeśli chodzi o dobór oświetlenia. Niektórzy decydują się na zakup gotowych lamp. Jest to rozwiązanie praktyczne, zwłaszcza jeśli nie ma się ochoty na specjalną personalizację wnętrza. Są jednak i takie osoby, które pragną, aby oświetlenie w danym pomieszczeniu oddawało jego charakter. Aby było to możliwe, konieczny jest samodzielny wybór abażuru do lamp. Jak to zrobić?

Abażury do lamp

Jeśli przejrzy się ofertę sklepów z oświetleniem, np. sklepu KUKUI, to szybko można się przekonać, że abażury dobierać można to różnego rodzaju oświetlenia. Mowa tu choćby o kinkietach, lampach podłogowych, lampach stojących czy o żyrandolach. Wszystko oczywiście zależy od tego, o jakim pomieszczeniu mowa. Jasne jest bowiem, że każde wnętrze w domu czy mieszkaniu pełni inną funkcję, a zatem wymaga innego dopasowania oświetlenia. Najważniejsze, aby wydobywało z pomieszczenia jego największe zalety.

Rola abażuru w przestrzeni

W wielu mieszkaniach zauważyć można zróżnicowane źródła światła. Swoje zastosowanie znajdują zarówno lampy stojące, jak i wiszące. To bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu możliwe jest doświetlenie każdego miejsca w pomieszczeniu. Co więcej, umożliwia to operowanie światłem w taki sposób, aby można było je dostosować do aktualnych potrzeb. Ogromną rolę odgrywają tu właśnie abażury. Jak wybrać odpowiedni, aby najlepiej spełniał swoją funkcję? Jeśli chce się powiększyć optycznie pomieszczenie, to dobrym wyborem będzie abażur z cienkiej i jasnej tkaniny. Odwrotnie należy postąpić, jeśli chce się w pomieszczeniu zbudować wyjątkowy nastrój. W takim przypadku warto postawić na abażur wykonany z grubszej i ciemnej tkaniny. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, pamiętać trzeba, aby kolor dopasowany był do motywów przewodnich pomieszczenia.

Abażur a rodzaj lampy

Odpowiadając na pytanie, jak dobrać abażury do lamp, uwagę zwrócić należy na fakt, iż na rynku dostępne są różne modele. Wybierz taki, który podoba Ci się najbardziej lub zainwestuj w kilka rozwiązań. Jaki abażur do lampy stojącej sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim powinien on dobrze współgrać z żarówką, a tym samym odpowiednio filtrować światło, które rzucane jest na pomieszczenie. Abażur w przypadku lampy stojącej pełni dwie funkcje, praktyczną i estetyczną. Po pierwsze, chroni żarówkę przed uszkodzeniem. Po drugie, sprawia, że przedmiot stanowi element ozdobny w pomieszczeniu. Dobierając abażur do lampy stojącej, pamiętać jeszcze trzeba, aby pasował on do stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone.

Abażur do lampy podłogowej powinien mieć kolor i kształt, który pasować będzie do aranżacji całego pomieszczenia. Wybór jest tu na szczęście bardzo szeroki. Można wybrać model pełny, ażurowy, jednolity bądź zdobiony. Dobrze, aby abażur do lampy wiszącej wykonany był z cienkiego materiału. Dzięki temu będzie dobrze przepuszczał i rozpraszał światło. Co ważne, te ozdoby są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się również choćby w kuchni w przypadku lampy oświetlającej stół. Wszystko dzięki temu, że abażury dostępne są wielu kształtach i rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest jego dopasowanie do każdego modelu oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *