Jak leczyć egzemę?
Egzema to stan zapalny skóry, który może znacząco pogorszyć komfort życia. Niestety, jest to choroba obecnie praktycznie nieuleczalna. Istnieje jednak kilka sposobów, aby przebiegała łagodniej. Jak leczyć egzemę? Co to właściwie za choroba i dlaczego się pojawia? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Egzema – co to jest?
Egzema w zgięciu łokcia to stan zapalny występujący w obrębie skóry. Inaczej określa się ją jako wyprysk. Choroba ma podłoże zapalne i może występować w wyniku alergii. Stan zapalny wywołany przez chorobę obejmuje naskórek i warstwy brodawkowej skóry właściwej. Wyróżnia się kilka faz egzemy:
- faza ostra – to etap początkowy, który rozwija się w kilka godzin. Powstają wówczas małe pęcherze,
- faza podostra (pośrednia) – w jej przebiegu występuje lekkie złuszczanie skóry i tworzą się strupy,
- faza przewlekła – powstaje w wyniku długotrwałego stanu zapalnego. Gdy chory bardzo drapie zmiany mogą powstać wtórne wykwity.
U osób dorosłych egzema w przebiegu atopowego zapalenia skóry bardzo często pojawia się w zgięciu łokcia, na nadgarstkach, pod kolanami i zajmuje duże powierzchnie skóry.
Egzema – przyczyny
Występowanie egzemy wiąże się z wieloma przyczynami. Na chorobę składają się czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Szczególnie narażone są na nią osoby pracujące ze środkami chemicznymi lub po prostu narażone na kontakt z nimi. Duży wpływ na pojawienie się egzemy ma jakość spożywanej przez nas żywności. Egzemę na skórze możemy podzielić na dwa rodzaje. Endogenną – którą wywołują czynniki wewnętrzne (np. nieprawidłowy układ immunologiczny, zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne) oraz egozgenną – wywołują ją czynniki zewnętrzne, na które wrażliwa jest dana osoba.
Egzema – rodzaje wyprysków
W chorobie występuje wiele rodzajów wyprysków. Do najpopularniejszych zalicza się:
- wyprysk atopowy,
- wyprysk zawodowy,
- wyprysk dziecięcy,
- wyprysk podudzi,
- wyprysk rogowaciejący,
- wyprysk pieniążkowaty.
Nie zależnie od rodzaju występowanego wyprysku, leczenie przebiega bardzo podobnie. Czasami niestety swędzenie zmian staje się tak silne, że chorzy nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem. Wówczas choroba pogarsza się – nazywa się to „cyklem swędzenia i zadrapania”.
Egzema – jak ją wyleczyć?
Egzema podobnie jak atopowe zapalenie skóry to choroba bardzo trudna w leczeniu, praktycznie nieuleczalna. Pojawia się więc pytanie: czym leczyć egzemę? Wynalezienie leku na tę chorobę jest ciągle nieosiągalne, dlatego lekarze skupiają się na lekach wyciszających jej objawy. Jeżeli podejrzewamy u siebie egzemę, powinniśmy udać się do dermatologa, aby uzyskać diagnozę. Lekarz zrobi z nami wywiad i prawdopodobnie zleci wykonanie testów alergicznych (np. testów płatkowych naskórkowych). Wykonanie takich testów ma na celu zbadanie naszej nadwrażliwości kontaktowej na różne substancje.
Gdy otrzymamy diagnozę egzemy, rozpoczyna się jej leczenie. Lekarz najczęściej przepisuje choremu maści na egzemę lub kremy z zawartością steroidów. Jeśli wraz z chorobą występują bakterie, konieczne jest stosowanie leków antyseptycznych. Leczenie ogólne stosuje się tylko w wypadku niepowodzenia leczenia miejscowego. Wówczas pacjent dostaje receptę na leki immunosupresyjne, antybiotyki, leki przeciwalergiczne albo antyhistaminowe.
Egzema a pielęgnacja skóry
Prawidłowa pielęgnacja skóry jest bardzo ważna przy towarzyszącej egzemie. Podstawowym składnikiem używanych kosmetyków powinny być emolienty, które mają działanie regenerujące oraz odżywcze. Chronią one skórę przed podrażnieniem, tworząc na jej powierzchni warstwę okluzyjną. Z powodzeniem odbudowują także warstwę hydrolipidową. Emolienty to na przykład: masło shea, olej macadamia, olej canola, oliwa z oliwek, masło kakaowe.
Egzema to bardzo przykra i uciążliwa choroba. Zapalenie skóry może bardzo uprzykrzać życie i powodować dyskomfort. Warto więc w przebiegu egzemy zadbać o opiekę lekarską oraz prawidłową pielęgnację skóry. Dzięki temu codzienne życie z chorobą będzie dla nas łagodniejsze.