Profesjonalny alkomat – jaki wybrać?

Zbyt dobra impreza i nie sposób odmówić chociaż jednego piwa czy kieliszka wina? Jednak przyjechaliśmy samochodem i tym samym sposobem będziemy musieli wrócić. Jak długo trzeba czekać, żeby alkohol ulotnił się z naszego organizmu? Ocenianie tego „na oko” może być zbyt ryzykowne. W końcu grozi nam nie tylko mandat czy zabranie prawa jazdy, ale utrata życia naszego i innych. Aby móc bezpiecznie, ze spokojem wsiąść za kierownicę samochodu, warto najpierw upewnić się, czy ilość promili we krwi nie przekracza wyznaczonej granicy.

Alkomaty – wszystko, co musisz wiedzieć

Alkomat jest potocznym określeniem testera trzeźwości. Urządzenie to za pomocą specjalnego sensora sprawdza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Można odróżnić dwa typy alkomatów: półprzewodnikowe i elektrochemiczne.

Alkomaty półprzewodnikowe są popularne wśród użytkowników ze względu na swoją niską cenę. Jednakże ich jakość może pozostawić wiele do życzenia. Sensor tych alkomatów jest wysoce wrażliwy na substancje poboczne, chociażby dym papierosowy, co znacznie utrudnia dokładny pomiar. Jest też bardzo podatny na spalenie. Te wady wydają się odstraszające, dlatego bardziej poleca się używanie alkomatów elektrochemicznych. Profesjonalny alkomat elektrochemiczny jest stosowany m.in. przez służby policyjne. Nie bez powodu coraz częściej sięga się po nie w celach prywatnych. W tych alkomatach sensor jest odporny na inne substancje. Dzięki temu wynik testu jest dużo dokładniejszy. Dodatkową zaletą, zwłaszcza dla służb porządkowych, jest to, że ten tester trzeźwości pozwala także na zbadanie osoby nieprzytomnej.

Za jazdę pod wpływem alkoholu może grozić nawet kara pozbawienia wolności. Ogromnej liczby wypadków dałoby się uniknąć, gdyby w grę nie wchodził wypity wcześniej wysokoprocentowy napój. Dlatego właśnie alkomat to niezwykle przydatne urządzenie dla każdego kierowcy.

Jak używać alkomatu?

Nowo zakupiony tester trzeźwości zawsze należy zanieść do serwisu, gdzie zostanie właściwie skalibrowany. Jest to konieczna czynność, bez której żaden alkomat nie będzie poprawnie działał. Urządzenie posiada specjalny ustnik, w kierunku którego kierujemy twarz i wydychamy powietrze w celu zmierzenia ilości promili. Istnieją dwa rodzaje ustników: jednorazowe i wielorazowe. Dla zachowania higieny poleca się częste ich wymienianie. Nie powinno się używać alkomatu bezpośrednio po wypiciu alkoholu, gdyż może to uszkodzić sensor lub znacznie rozkalibruje sprzęt. Poleca się odczekanie przynajmniej 30 minut. Warto też przed użyciem wypłukać usta czystą wodą.

Gdzie kupić profesjonalny alkomat?

Alkomaty możemy kupić w sklepach specjalistycznych. Takich niestety często brakuje, zwłaszcza jeśli mieszkamy w małym mieście lub na wsi. Na szczęście żyjemy w bardzo wygodnych czasach i prawdziwy, profesjonalny alkomat możemy łatwo zamówić w sklepach internetowych. Korzystne warunki dostawy i szeroki asortyment to jedne z wielu zalet tych sklepów. Jednak na jaki alkomat powinniśmy się zdecydować?

Jak już zostało omówione wcześniej, alkomaty elektrochemiczne są dużo bardziej praktyczne i dokładne pod względem wyników. Bez problemu znajdziemy je w ofercie Polskiego Centrum Kalibracji. Do takich alkomatów należy m.in. Alkomat AlcoFind AF-35 (https://polskie-centrum-kalibracji.pl/pl/p/Alkomat-AF35-marki-AlcoFind-od-Polskiego-Centrum-Kalibracji/38), polecany bestseller. Jest wygodny w użyciu, posiada czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD i ergonomiczną obudowę, która pozwoli Ci mieć go zawsze pod ręką.

Zaawansowany czujnik elektrochemiczny pozwoli dokonać rzetelnego pomiaru. Alkomat ten mierzy promile w dużym zakresie – od 0,00‰ do 5,00‰. Przygotowanie do pomiaru trwa tylko 15 sekund, a czas poboru próbki to tylko 3 sekundy, możemy zatem w bardzo szybki sposób uzyskać wynik. Zasilanie jest równie proste, co użytkowane, potrzebne są bowiem tylko dwie sztuki baterii alkalicznych AAA.

W zestawie dostaniemy specjalny pokrowiec, 6 sztuk ustników wielorazowych, kartę gwarancyjną i certyfikat kalibracji. Alkomat ten ma także system, który poinformuje nas, jeżeli sensor ulegnie zniszczeniu oraz zawiadomi o zagrażającym dokładnemu pomiarowi rozładowaniu baterii. Sklep służy ponadto użytkownikom pełnym wsparciem technicznym, więc jeżeli dalej głowę zaprzątają Ci wątpliwości, możesz bez problemu uzyskać pewne informacje.