Skup nieruchomości za gotówkę – kiedy to się opłaca?

Jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz szybko ją sprzedać? Lokal, którego chcesz się pozbyć, należy do tych „problematycznych”, wymaga remontu lub ma niejasną sytuację prawną? Najlepszą i zdecydowanie najszybszą metodą na dokonanie pewnej i bezpiecznej transakcji będzie skorzystanie z usług skupu nieruchomości.

Kiedy skup nieruchomości za gotówkę jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielna sprzedaż?

Profesjonalne skupy nieruchomości oferują wykup mieszkań, domów, lokali oraz działek za gotówkę przy minimum formalności. Samodzielna sprzedaż nieruchomości wiąże się z dużym wysiłkiem i wieloma problemami, wymaga również poświęcenia sporej ilości czasu oraz energii. Przede wszystkim trzeba przygotować  lokal bądź teren tak, aby zainteresował potencjalnych kupców, co często wymaga znacznych nakładów pieniężnych, a w przypadku domów i mieszkań może wiązać się np. z kosztownym remontem. Następnie należy przygotować atrakcyjne ogłoszenie – zawierające szczegółowy opis sprzedawanej nieruchomości oraz jej dokładne zdjęcia – i umieścić je najlepiej w kilku popularnych serwisach ogłoszeniowych, co również może pociągnąć za sobą koszty. Zwykle najwięcej czasu zabierają spotkania z potencjalnymi kupującymi – wymaga to sporo zaangażowania, pełnej dyspozycyjności oraz dużych pokładów cierpliwości. Nieco ułatwić sprawę może skorzystanie z usług pośrednika – nie mamy jednak żadnej gwarancji, że będzie on działał skutecznie, natomiast z całą pewnością będziemy musieli niemało mu zapłacić.

Przedstawiona wyżej wizja należy wbrew pozorom do tych optymistycznych – bardzo często nieruchomości obarczone są rożnego typu problemami, które wykraczają poza zły stan techniczny. Najczęściej kłopotliwa bywa skomplikowana sytuacja prawna lokalu, jego zadłużenie lub mieszkający w nim uciążliwi lokatorzy. Te kwestie często sprawiają, że sprzedaż nieruchomości przeciąga się miesiącami, a ostatecznie transakcja nie dochodzi do skutku i właściciel zmuszony jest sprzedać lokal lub działkę po zaniżonej cenie.

Jak właściwie działa skup nieruchomości?

Celem każdej firmy jest oczywiście zarobek. Skupy nieruchomości a gotówkę oferują atrakcyjne kwoty za mieszkania, domy i działki, które – po odpowiednim przygotowaniu oraz poradzeniu sobie z różnego typu problemami, takimi jak zadłużenie czy konieczny remont – mogą następnie sprzedać z zyskiem. Sprzedający nic na tym nie traci, unika za to zbędnych formalności i oszczędza sporo czasu i pieniędzy, które musiałby wydać m.in. na obsługę transakcji i pośrednika. Proces sprzedaży przebiega bardzo szybko. Właściciel nieruchomości zgłasza się do skupu, następnie dokonywana jest fachowa wycena nieruchomości i – jeżeli sprzedający zaakceptuje proponowaną przez skup kwotę – organizowane jest spotkanie u notariusza. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio po zakończeniu transakcji. Taki przebieg sprzedaży sprawia, że jest ona przejrzysta, uczciwa i zapewnia bezpieczeństwo obu stronom.

Skup nieruchomości za gotówkę – zalety

Korzystając z usług skupu nieruchomości, masz pewność, że w ciągu kilku dni transakcja dojdzie do skutku, a Ty otrzymasz do ręki gotówkę. To najszybszy i najpewniejszy sposób – pracujący w danej firmie specjaliści pomogą Ci uporać się z formalnościami, poradzić sobie z zawiłościami prawnymi, wyjaśnić sprawę z komornikiem lub lokatorami tak, by potem błyskawicznie odkupić lokal lub działkę.

Musisz jedynie przygotować wszystkie dokumenty dotyczące budynku lub terenu, tak by rzeczoznawca mógł go rzetelnie wycenić. Skup, w przeciwieństwie do większości prywatnych kupujących, jest w posiadaniu wystarczających środków pieniężnych, by szybko i spranie dokonać transakcji – tymczasem większość osób decydujących się na kupno nieruchomości uzależniona jest od kredytu hipotecznego, co może powodować znaczne opóźnienia, a nawet zaważyć na powodzeniu sprzedaży. Skup nieruchomości za gotówkę to gwarancja otrzymania pieniędzy bardzo szybko.