dziecko

Co podarować dziecku na prezent zamiast słodyczy?

Obdarowywanie dzieci słodyczami było bardzo popularne jeszcze kilka lat temu, dziś jednak powoli odchodzi się od tego niezdrowego trendu. Z drugiej strony wiele osób zastanawia się, co włożyć do paczki prezentowej zamiast tradycyjnej czekolady bądź batonika, tak aby maluch był zadowolony z upominku. Co kupić dziecku zamiast słodyczy?

Dlaczego słodyczom mówi się „nie”?

Wydawałoby się, że obdarowywaniu dziecka słodyczami nie ma nic złego. Ostatecznie na co dzień maluchy zwykle mają ograniczone porcje słodkich produktów, natomiast osoba, która wręcza im czekoladę, zwykle kojarzy się pozytywnie. Tymczasem słodycze są dla dzieci (dla dorosłych również) zwyczajnie niezdrowe. Wydaje się, że w jednej czekoladce nie ma nic złego, jednak najczęściej dzieci po taką czekoladkę zaczynają sięgać codziennie, co już może rodzić pewne problemy. Związane są one przede wszystkim ze złymi nawykami żywieniowymi – maluch nie powinien zjadać słodkich posiłków, a słodycze powinno się ograniczać do minimum. Poza tym z czasem pojawia się problem próchnicy u małych dzieci, które nie przywiązują jeszcze tak dużej wagi do odpowiedniej higienizacji jamy ustnej. Kolejnym problemem jest przyjmowanie nadprogramowej liczby kalorii, co z czasem może skutkować nadwagą oraz otyłością. Słodycze dostarczają sporo kalorii, a z pewnością o wiele więcej, niż owoce czy pełnowartościowy posiłek. 

Co dać dziecku zamiast słodyczy?

Choć wiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości słodkich produktów, często zadaje sobie pytanie, co, zamiast słodyczy dla dziecka warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – lepiej postawić na zdrowe zamienniki słodkich produktów, które również mogą być bardzo smaczne. Maluszkom warto zaproponować mus owocowy w tubce lub w słoiczku. Po musy chętnie sięgają także starsze dzieci, dlatego jeśli tylko osoba obdarowana jest ich fanem, warto dołożyć je do paczki.

Co dla dziecka zamiast słodyczy?

Doskonałym wyborem będą naturalne chrupki, na przykład z jabłek czy z bananów. Dla małego fana słodyczy dobrze jest dobrać takie produkty, które nie zawierają dodatku cukru, sztucznych barwników czy konserwantów. W sklepach znaleźć można mnóstwo produktów, które w składzie mają tylko naturalne dodatki. Żelki czy lizaki mogą więc być nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Oczywiście,  w miarę możliwości nawet zdrowe słodycze warto zastępować owocami czy bakaliami. Przed zakupem konkretnego prezentu, dobrze jest się skonsultować z rodzicami dziecka. Może to być bardzo pomocne nie tylko w kontekście wyboru odpowiedniego produktu, który maluch lubi, ale również wykluczenia ewentualnych alergii. Jeśli bowiem dziecko dostaje wysypki po zjedzeniu jabłek, to chipsy jabłkowe, choć powszechnie uważane za zdrowe, w tym przypadku nie będą najlepszym pomysłem.

Czym zastąpić słodycze?

Wiele osób przyzwyczaiło się, że słodycze stanowią nieodłączny element dziecięcego prezentu. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musi tak być, bowiem swobodnie można z nich całkowicie zrezygnować. Zamiast słodyczy czy innego rodzaju produktów żywnościowych, w paczce dla dziecka umieścić można kolorowankę, zeszyt z naklejkami czy krzyżówki dla najmłodszych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie mały pluszak lub zabawki z ulubionej bajki, jak na przykład Masza i Niedźwiedź, dostępne na https://maludas.pl/c/123/masza-i-niedzwiedz-zabawki.html.

Pomysłów na drobne podarunki, którymi z powodzeniem można zastąpić słodycze, jest bardzo wiele. Dla chłopców doskonałym wyborem będą małe samochodziki, dziewczynki zaś z pewnością ucieszą się z książeczek, nowej sukienki, czy małej lalki. Zastąpienie słodyczy produktami nieżywnościowymi przynosi bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala uniknąć przykrych sytuacji, w których maluch nie może zjeść danego produktu, chociażby ze względu na alergię. Co więcej, pozwala uniknąć konfliktu, jaki może zrodzić się pomiędzy obdarowującym a rodzicami, którzy nie chcą, aby dziecko zjadało słodycze czy w ogóle słodkie produkty. Dlatego też dobrze jest odejść od mody na dawanie dzieciom w prezencie słodyczy i zastąpić je innymi podarunkami.