Czy jednoosobowa działalnoć gospodarcza jest opłacalna?
Niektórym osobom wystarcza stabilna praca na etacie, ale inni cechują się przedsiębiorczością i gotowi są na podjęcie ryzyka. Pierwszym krokiem często jest założenie własnej działalności gospodarczej. W tym artykule dowiesz się, czy warto zdecydować się na taki krok.
JDG — co to?
Odpowiedź na pytanie, czym jest JDG, można znaleźć w art. 3. ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tym aktem prawnym, JDG to w skrócie jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli zarobkowa działalność wykonywana przez przedsiębiorcę w sposób ciągły, działając na własny rachunek.
Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?
Wiele osób przystępuje do zakładania własnej firmy z optymizmem, licząc na osiągnięcie wysokich zarobków w krótkim czasie. Oczekiwania te nie należą do bezpodstawnych — gdy uda się osiągnąć sukces biznesowy, dochody mają szansę być o wiele wyższe, niż w przypadku specjalisty z dużym doświadczeniem.
Pamiętać jednak trzeba o wadach, które związane są z posiadaniem własnej działalności. Przede wszystkim należy ponieść koszty inwestycyjne związane z uruchomieniem biura, stworzeniem marketingu, zakupem potrzebnego wyposażenia itd. Wiele początkujących osób na początku zraża się przez koszta, które często są dość wysokie. Szczególnie jeśli przychody się jeszcze nie pojawiły.
Kolejnym istotnym wyzwaniem jest pozyskanie klientów. Obecnie przedsiębiorstw na rynku jest tak wiele, że praktycznie w każdym segmencie gospodarki trzeba liczyć się z konkurencją. Rywalizacja z większymi i bardziej doświadczonymi podmiotami z wyrobioną marką i dużym kapitałem dla wielu początkujących firm stanowi dużą barierę. W takiej sytuacji warto skorzystać z polskanamarsa.pl. Jest to portal stanowiący bazę fachowców na polskim rynku.
Następną barierą jest ta finansowa. Wysokie koszty bieżące wiążące się z utrzymaniem firmy, stanowią poważną przeszkodę dla niejednego młodego przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy początkująca osoba pozyskała już klientów i otrzymuje pierwsze dochody, konieczne jest ponoszenia takich opłat, jak:
- zobowiązania publicznoprawne, tj. podatek dochodowy czy preferencyjne składki ZUS społeczne; w 2021 roku wynosiły 647,59 zł miesięcznie,
- zużycie energii elektrycznej,
- pensji pracowników, jeśli ich zatrudniamy.
Oczywiście te wszystkie wydatki nie oznaczają, że założenie własnej działalności gospodarczej jest złą decyzją. Przede wszystkim warto pamiętać, że zawsze można liczyć również na wszelkie dofinansowania, przykładowo z urzędu pracy lub Unii Europejskiej. Jeśli umiejętnie pokierujesz swoją firmą, wysokie dochody są realne. Poza tym w przeciwieństwie do pracy na etat przedsiębiorca nie musi pracować w stałych godzinach, według ustalonego grafiku. Oczywiście zależnie od indywidualnej sytuacji i możliwości. Swoje obowiązki pełnić można w bardziej przychylnych porach w zaciszu swojego domu. W szczególności jeśli zdecydujesz się na prowadzenie działalności online, którą wybiera ogromna ilość młodych przedsiębiorców.