implanty

Implanty zębów – o czym należy pamiętać?

Implanty zębów to powszechna metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu. Stosowana jest zarówno w przypadku naturalnej utraty zębów, jak i tej spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. Implanty przywracają funkcjonalność jamy ustnej oraz wpływają na poprawę samopoczucia pacjentów. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym zabiegu.

Implanty zębów – co warto wiedzieć?

Utrata zębów może nastąpić z wielu przyczyn, np. z powodu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, choroby, zaniedbania leczenia czy wypadku. W sytuacji, gdy tracimy ząb, jego funkcje przejmują pozostałe zęby, co może powodować miejscowe przeciążenia. Ubytek w uzębieniu to także ryzyko schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zmiany wyglądu policzków, ust, przesuwania się zębów czy problemów z żuciem. Im dłużej nie wypełniamy luki po utraconym zębie, tym trudniej odtworzyć ubytki. Odtworzenie uzębienia zapobiega wadom zgryzu i eliminuje problem przesuwania się pozostałych zębów, dlatego każdy ubytek powinien zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.

Implanty zębów Gliwice – etapy leczenia

Leczenie ubytków w uzębieniu wymaga odbycia konsultacji u stomatologa, który przedstawi najlepsze sposoby odbudowy zębów za pomocą implantów. Lekarz wykonuje RTG pantomograficzne i zleca niezbędne badania. Zabieg umieszczenia implantów w jamie ustnej odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i delikatny. Po zabiegu pacjent otrzymuje od dentysty szereg zaleceń, a także musi odbywać regularne wizyty kontrolne co 10-14 dni. Wszczepienie implantów zębowych nie jest możliwe, gdy w jamie ustnej znajduje się stan zapalny, doszło do zaniku tkanki kostnej, w której można by umieścić implant, w sytuacji, gdy pacjent nie ukończył 21 roku życia lub kiedy ogólny stan zdrowia nie pozwala przeprowadzić implantacji.  Implantacja jest w pełni bezpieczną i skuteczną metodą odbudowy uzębienie, a do powikłań dochodzi niezwykle rzadko. Zabieg implantacji stosowany jest zarówno w przypadku uzupełnienia pojedynczego zęba, jak i odbudowy całego uzębienia.

Jak dbać o implanty zębów?

Pielęgnacja i higiena implantów zębowych niczym nie różni się od dbania o własne zęby. Czyścimy je codziennie po jedzeniu za pomocą pasty do zębów, a także odbywamy regularne wizyty u stomatologa w celu kontrolowania kondycji uzębienia. Implant zębowy jest sztucznym zamiennikiem korzenia zęba wykonanym z tytanu, który w sposób trwały łączy go z kością. Implanty zębowe wszczepiane są na całe życie, ale mogą ulegać modyfikacjom pod wpływem zmian w organizmie, dlatego trzeba je obserwować. Zabieg implantacji najlepiej wykonać w profesjonalnej klinice w swoim mieście, np. Implanty zębów –  Gliwice i być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym. Koszt wykonania implantów zębów waha się od 1000 do kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od tego jak rozległy będzie zabieg i ile zębów będzie odtwarzanych. Uzębienie to ważny element wyglądu, dlatego warto o nie dbać i szybko reagować, gdy pojawiają się ubytki. Implantacja zębów to zabieg, który przywraca piękny i zdrowy uśmiech.