Jak prawidłowo dobierać program prania?
Pranie w pralce znacząco ułatwia życie. Możesz po prostu wrzucić brudne ubrania do bębna, dodać proszek, płyn do płukania i zaczekać, aż maszyna wykona całą pracę za Ciebie. Obecnie pralki dają tak wiele możliwości za sprawą różnorodnych programów, że istnieje możliwość wyczyszczenia z ich pomocą niemalże wszystkiego – bez niszczenia tkanin. Jak zabrać się za pranie odzieży i innych rzeczy?
Jak wyprać pościel?
Pierwszym pytaniem, jakie przeważnie jest stawiane, to jak często prać pościel. Odpowiedź brzmi: to zależy. Zimą można to robić nawet raz na miesiąc. Latem czasami warto raz na tydzień. Najlepiej przeprowadzać test węchu i samemu zdecydować, czy pościel wymaga już zmiany, czy jeszcze nie.
Jeśli chodzi o sposób obchodzenia się z danym materiałem, najwięcej informacji znajdziesz na metce. Jednak przeważnie wrzuca się pościel do prania w 60 stopniach. W tej temperaturze zginą wszelkie bakterie i grzyby. A gdy ten element wyposażenia został uszyty z flaneli, bezpieczniej dla tkaniny będzie obniżyć ją do 40 stopni.
Kolejną kwestią jest program. W tej kwestii także wiele zależy od zaleceń samego producenta. Przeważnie masz do wyboru takie programy, jak: bawełna, antyalergiczny lub delikatny (w przypadku jedwabiu).
Dobrą wskazówką jest przewrócenie pościeli na lewą stronę i zasunięcie suwaków. Dzięki temu materiał nie straci na jakości, kolor nie wyblaknie, a do tego materiał nie zaplącze się podczas wirowania.
Jak prać mundur wojskowy?
Przygotowanie munduru do prania nie różni się znacząco od obchodzenia się ze zwykłą odzieżą. Na początek należy pozbyć się wszelkich luźnych elementów i upewnić się, że nic nie pozostało w kieszeni. Warto też odpiąć rzepy, flagi czy imienniki, żeby nie zgubiły się w pralce.
Większość mundurów wojskowych można bez problemu prać w zwykłej pralce. Czasami jednak może dojść do poważniejszych zabrudzeń w wyniku ćwiczeń praktycznych czy manewrów. W takiej sytuacji zwykłe pranie może sobie nie poradzić. Najlepiej zacząć wtedy od namoczenia munduru w ciepłej wodzie. Dodaj do niej łagodny odplamiacz i pozostaw na kilka godzin. Potem należy przepłukać oraz dopiero po tym umieścić w pralce.
A jak prać mundur wojskowy? Nie jest to stosunkowo trudne. Należy jedynie pamiętać, by nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury, bo tkanina może ulec skurczeniu. Najlepiej postawić na 30-40 stopni i wybrać pranie ręczne. Istotne jest to, by wirowanie także nie było zbyt intensywne, gdyż może zniszczyć tkaninę oraz odebrać jej właściwości.
Jak prać w pralce – dostępne programy
Każda pralka może różnić się dostępnymi programami. Im nowsza, tym przeważnie do wyboru jest ich więcej. Wśród nich można znaleźć obejmujący firany lub pościel do prania w 60 stopniach. Przede wszystkim znajdziesz takie programy, jak:
- pranie wstępne – warto z niego skorzystać, gdy tkaniny są szczególnie brudne. Dzięki temu w prosty sposób pozbędziesz się większości plam;
- pranie bawełny – przeznaczone przede wszystkim do materiałów bawełnianych i lnianych. Program posiada takie parametry, by odpowiednio delikatnie zająć się pościelą, ręcznikami czy ubraniem;
- pranie wełny – wełna jest materiałem, który potrzebuje specjalnego traktowania. Nie powinno się jej poddawać zbyt wysokiej temperaturze ani wirowaniu, gdyż może ją to zniszczyć. To odpowiedni program dla wełnianych płaszczy, swetrów, a nawet otulaczy;
- pranie syntetyczne – przeznaczone dla tkanin syntetycznych. Można je prać do 60 stopniach, warto jednak ustawić niższą moc wirowania, jeśli nie chcesz, by ubrania były zbyt pogniecione;
- pranie ręczne – często występuje zamiennie z praniem wełny. Temperatura nie przekracza tutaj 30 stopni, dzięki czemu nadaje się też dla wełny i delikatniejszych tkanin.
Podsumowanie
Odpowiednie ustawienie programu, temperatury oraz mocy wirowania może sprawić, że ubrania będą nie tylko czyste, ale także nienaruszone. Nikt nie chce bowiem, by po praniu było konieczne wyrzucenie danej rzeczy, gdyż zniszczyła się, ponieważ parametry nie zostały odpowiednio dostosowane. Dlatego warto wiedzieć, jak ustawić poszczególne pokrętła jeszcze przed włączeniem pralki.