badania

Badania dla dzieci – czego można się dowiedzieć?

Dzieci są przyszłością społeczeństwa, dlatego ważne jest, aby dorośli ludzie robili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc im pozostać zdrowymi i szczęśliwymi. Często słyszy się o tym, jak ważny aspekt stanowi posiadanie dobrego zestawu genów, jeśli para chce, aby jej pociechy były wolne od chorób. Co to oznacza? Testy genetyczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne, ponieważ pozwalają lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizmu i wpływające na ten aspekt czynniki.

Coraz więcej dorosłych korzysta z testów genetycznych, ale wielu rodziców jest również zainteresowanych ich wykorzystaniem również w kontekście dzieci.

Na czym polegają badania genetyczne u dzieci?

Badania genetyczne dzieci to skomplikowany proces, który różni się w zależności od przypadku. Zazwyczaj rozpoczyna się od pobrania próbki krwi od pociechy i przeprowadzenia testu DNA. Wyniki mogą powiedzieć, czy Twoje dziecko ma pewne choroby genetyczne, takie jak zespół Downa lub mukowiscydoza bądź jest posiadaczem konkretnych mutacji w genach, które mogą prowadzić do rozwoju różnych schorzeń.

Próbki włosów i moczu wykorzystywane do badań pomagają wskazywać na problemy hormonalne. Wśród nich wymienia się hormony stymulujący tarczycę (TSH), stymulujący pęcherzyki (FSH), luteinizujący (LH) i prolaktynę. Wyniki tych testów pomagają określić, czy dziecko ma jakiekolwiek zaburzenia endokrynologiczne, takie jak przedwczesne dojrzewanie lub niedoczynność tarczycy.

Próbki śliny mogą być zbierane w celu sprawdzenia funkcjonowania systemów neuroprzekaźników, np. dopaminy lub serotoniny, których niewłaściwy poziom wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja lub schizofrenia.

Jak mogę stwierdzić, czy moje dziecko bierze dopalacze?

Pierwszym krokiem w ustaleniu, czy Twoje dziecko nadużywa dopalaczy, jest zwrócenie uwagi na oznaki odurzenia. Jak w przypadku każdego narkotyku, istnieje wiele sposobów, aby to zaobserwować. Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wydaje się niezwykle zrelaksowane lub podekscytowane (bardziej niż zwykle), może to być spowodowane tym, że jego mózg został nadmiernie pobudzony przez aktywny składnik substancji, którą zażyło.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może być uzależnione od dopalaczy, zwróć uwagę na objawy odstawienia. Mogą to być bóle głowy i brzucha, a także zwiększony poziom niepokoju lub niemożność zaśnięcia w nocy bez przyjmowania kolejnych narkotyków (co powoduje jeszcze większą bezsenność). Inne możliwe objawy to nadmierne pocenie się lub drżenie rąk – są to oznaki, które zwykle pojawiają się, gdy ktoś przestaje używać substancji po tym, jak stał się od niej uzależniony (często dlatego, że jego organizm przyzwyczaił się do jej działania).

Badania genetyczne dzieci – jakie warto zrobić?

Badania genetyczne, które są rutynowo wykonywane u dorosłych, mogą być również odpowiednie dla dzieci. Na przykład, jeśli obawiasz się, że Twoja pociecha może cierpieć z powodu schorzenia genetycznego, np. choroby Huntingtona lub mukowiscydozy, warto poprosić o wykonanie badań w celu ustalenia, czy maluch jest nosicielem genów związanych z tymi jednostkami.

Oprócz badań w kierunku chorób dziedzicznych istnieje kilka innych grup schorzeń, które można badać za pomocą sekwencjonowania DNA u dzieci. Należą do nich:

  • zaburzenia mitochondrialne (które wpływają na komórki poza jądrem komórki);
  • choroby neurodegeneracyjne (które wpływają na nerwy i neurony);
  • genetyczne powiązania z nowotworami.

Jak wykryć dopalacze u dzieci?

Jeśli uważasz, że dziecko używa dopalaczy, istnieje kilka sposobów, aby to zweryfikować. Jednym ze nich jest przeprowadzenie inspekcji w pokoju pociechy. Należy sprawdzić wszystkie jego rzeczy (ubrania, książki, zabawki), a także pościel czy meble. Jeśli znajdziesz coś niezwykłego, np. pustą torbę lub butelkę o dziwnym zapachu, może to być oznaką zażywania narkotyków.

Innym sposobem jest obserwacja. Jeśli zauważysz jakieś nietypowe zachowanie u dziecka w pewnym okresie czasu (np. jeśli zachowuje się ono w określony sposób częściej niż zwykle), może to wskazywać na zażywanie narkotyków. Warto również zapytać pociechę o działania i miejsce pobytu w różnych porach dnia lub nocy. Jeśli wydaje się nerwowa lub defensywna podczas odpowiadania na takie pytania, może to oznaczać, że w jej życiu dzieje się coś innego niż tylko normalny nastoletni gniew lub bunt przeciwko autorytetom, takim jak rodzice i nauczyciele. Może to również oznaczać, że coś przed Tobą ukrywa. W takiej sytuacji postaraj się w spokojny sposób dowiedzieć, co to jest.

Podsumowanie

Jako rodzic możesz się martwić o swoje dziecko i chcieć wiedzieć więcej o tym, co dzieje się w jego życiu. Genetyka pomoże Ci zrozumieć, jak historia rodzinna pewnych schorzeń i zagrożeń może na nie wpłynąć. Istnieje jednak wiele innych czynników, które wpływają na zdrowie. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące dopalaczy u dzieci lub innych narkotyków, porozmawiaj koniecznie ze swoim lekarzem bądź udaj się do specjalisty od uzależnień.