ogród

Jak zadbać o ogród?

Ogród to doskonałe miejsce, które może w wyjątkowy sposób umilić Twój czas oraz wpłynąć pozytywnie na walory wizualne Twojej posesji. Kluczem do zachowania pięknego oraz estetycznego ogródka jest dbanie o niego oraz stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się cudownym miejscem, które będzie dla Ciebie czyś więcej, niż tylko hodowlą roślin. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć rdzę z kostki brukowej, ile kosztuje założenie trawnika oraz poznasz kilka równie interesujących sposobów na to, jak zadbać o ogród.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

Usuwanie rdzy z kostki betonowej, podłogi garażowej lub podjazdu to proste zadanie, które nie wymaga zbyt wielu umiejętności. Kluczowym elementem jest tu, jednak czas, ponieważ im szybciej pozbędziesz się rdzy, tym lepiej. Poniżej znajdziesz kilka najlepszych sposobów.

1. Wypróbuj sok z cytryny

Sok z cytryny jest zaskakująco skuteczny. To doskonała, wszechstronna opcja czyszczenia. Oczywiście dzięki tej metodzie zlikwidujemy jedynie niewielkie inwazje rdzy, ale warto spróbować. Weź pędzel i butelkę soku z cytryny. Delikatnie nasącz lekko zardzewiałą powierzchnię do 15 minut, a następnie okrężnymi ruchami rozprowadź sok. Powinno to pozwolić preparatowi rozpuścić większość plam, zanim pójdziesz po szczotkę do szorowania. Następnie spłucz betonowy podjazd lub taras wodą i podziwiaj wyniki. Wysokie stężenie łagodniejszego kwasu sprawia, że doskonale nadaje się do problemów z jasnymi plamami.

2. Kwas solny

Kwas solny jest zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o erozję plam rdzy prosto z betonu, ale jest też bardzo niebezpieczny. Ten silny kwas może spalić prawie wszystko, czego dotknie. Chwyć sprzęt ochronny, taki jak specjalne okulary i rękawiczki, i zakryj skórę. Następnie dodaj specjalnie wyznaczoną ilość wody do kwasu. Wymieszaj i delikatnie nałóż na plamę. Ten sposób działa bardzo szybko, więc sprawdź cały proces po dziesięciu minutach. Czy ten preparat jest naprawdę, aż tak skuteczny? Tak, kwas solny działa, ale jest bardziej niebezpieczny niż inne materiały i powinien być używany tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, więc używanie go na dworze może być mało bezpieczne.

3. Soda oczyszczona i detergent

Jeśli masz sodę oczyszczoną i detergent do prania w swoich szafkach, to masz jeszcze jeden środek do domu, który wymaga jedynie odrobiny przygotowania. Chwyć pędzel i napełnij butelkę z rozpylaczem wodą. Następnie wymieszaj detergent i wodę sodową w równych ilościach z zimną wodą, aż uzyskasz pastę. Nanieś miksturę na plamę, pokrywając całą rdzę, jaką możesz pędzlem. Będziesz musiał zostawić plamę na około godzinę. Następnie, gdy minie czas, mocno wyszoruj i spłucz. Jest to opcja ze średniej półki, która powinna usunąć większość mniejszych plam. To niezawodny odrdzewiacz na betonie, ale nie najlepszy.

4. WD – 40

WD 40 to coś, co wszyscy majsterkowicze powinni mieć w swoich skrzynkach z narzędziami i świetnie sprawdza się w usuwaniu plam rdzy z betonu. Dzieje się tak, ponieważ został opracowany, aby bardzo łatwo penetrować powierzchnie takie, jak beton. Używanie WD 40 do usuwania plam rdzy z betonu jest bardzo proste. WD 40 pracuje nad wszystkim od razu, co oznacza, że nie musisz czekać dłużej niż kilka minut. Ogólnie rzecz biorąc po zakończeniu procesu, zaleca się spłukanie czyszczonego obszaru ciepłą wodą.

Ile kosztuje założenie trawnika?

Trawnik zasiany ręcznie jest najtańszym rodzajem trawnika do zainstalowania i często może być wykonany przez właściciela domu. Podczas gdy trawnik wysiewany ręcznie będzie wymagał przygotowania gleby za pomocą wierzchniej warstwy gleby i kompostu, a także instalacji zraszaczy i obrzeży, rzeczywisty koszt nasion i robocizny związanej z zasiewem są minimalne. Jeśli decydujemy się, jednak na profesjonalne wykonanie takiej usługi to możemy spodziewać się sporych kosztów, które obejmują potrzebne do tego przyrządy oraz robociznę. Cena jest oczywiście zależna od tego, jak duży jest ogród. Średnio jest to od 9 do 12 złotych za metr kwadratowy.