kran

Jaki filtr do wody z kranu sprawdzi się najlepiej?

Przemysłowy sposób uzdatniania wody wodociągowej działa bardzo efektywnie, ale pomimo tego woda kranowa może się charakteryzować nie do końca przyjemnym zapachem czy też smakiem, a także może być bardzo twarda. Dzięki dodatkowemu filtrowaniu wody we własnym domu można więc sprawić, aby woda kranowa faktycznie nadawała się do bezpośredniego spożycia, była smaczna i dobra dla naszego zdrowia. Dzięki temu można ograniczyć ilość kupowanej wody butelkowanej, co jest sporo oszczędnością w budżecie domowym. Zmiękczenie wody kranowej, którą wykorzystujemy w różnego rodzaju urządzeniach gospodarstwa domowego, może też znacząco przedłużyć ich żywotność. Wobec tego, jaki wybrać filtr do wody z kranu?

Różne sposoby uzdatniania wody 

Filtrowanie wody w gospodarstwie domowym może odbywać się na różnych poziomach. W przypadku, kiedy chcielibyśmy korzystać w całym domu, we wszystkich punktach poboru z wody już przefiltrowanej, konieczne byłoby założenie odpowiedniego systemu filtrującego na całą instalację. Zdarza się jednak, że inwestorzy rzadziej decydują się na takie rozwiązanie w związku z tym, że stanowi ono sporą inwestycję, która wiąże się z gruntownym remontem w domu. Alternatywę stanowi możliwość założenia pojedynczych filtrów na każdy z punktów poboru wody oddzielnie. W takim przypadku najczęściej zakłada się filtr w kuchni. Cały system filtrujący zostaje schowany bezpośrednio pod zlewozmywakiem i jest niemalże niezauważalny na co dzień. Rozwiązanie to jest wygodne, gdyż filtr wymienia się dość rzadko, a na bieżąco można się cieszyć odpowiednio uzdatnioną wodą, także do bezpośredniego spożycia. 

Wybierając filtr do wody z kranu, natrafimy także na najmniej skomplikowane technicznie rozwiązanie w postaci dzbanka filtrującego. Do dzbanka co miesiąc należy dokupywać filtry, pamiętając o ich regularnej wymianie. Wybór dzbanka jest doskonałym patentem na start, kiedy chcemy spróbować filtrowania wody bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Pamiętajmy także o tym, że zawsze możemy też poddać analizie próbkę naszej wody wodociągowej po to, aby poznać jej parametry i lepiej dobrać rodzaj filtra do jej właściwości. 

Jaki filtr do wody z kranu? Praktyczne rozwiązania

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych filtrów można zaliczyć:

  • Filtr węglowy – filtr, który znacząco poprawia klarowność wody i jej barwę, jej zapach, a także smak. 
  • Filtry zmiękczające wodę twardą – działają na zasadzie wymiany. Wychwytują z wody wapń oraz magnez, a następnie zamieniają je na jony sodu. Idąc o krok dalej, filtry zmiękczające mogą także wychwytywać związki żelazu oraz manganu. 
  • Ciekawym rozwiązaniem jest także system odwróconej osmozy. Jest to obecnie rozwiązanie najbardziej cenione i najefektywniejsze w dziedzinie domowego uzdatniania wody kranowej. Od odwróconej osmozy można oczekiwać niemalże wszystkiego, co może nam dać filtr do wody z kranu. Jaki wybrać filtr, aby faktycznie doskonale wychwytywał związki organiczne, różnego rodzaju patogeny i bakterie, chlor, azotyny i azotany oraz metale ciężkie? Taki będzie właśnie filtr odwróconej osmozy, który pozwala na uzyskanie idealnie, krystalicznie czystej wody. Odwróconą osmozę najczęściej instaluje się w formie systemu filtracji na dany punkt poboru wody, czyli bezpośrednio pod kranem. 

Proces uzdatniania wody warto dostosować do własnych potrzeb 

Tak naprawdę, każde z wymienionych rozwiązań ma swoje niewątpliwe zalety, wiele jednak zależy od naszych potrzeb. Najbardziej kompleksowym, ale i najdroższym rozwiązaniem będzie system filtracji zakładany na rury w domu tak, aby móc korzystać z filtrowanej wody wszędzie w budynku. Nie zawsze jednak jest nam potrzebny aż tak rozbudowany system i w zupełności wystarczające może być rozwiązanie filtracji wody kranowej w jednym, konkretnym punkcie poboru. Przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę filtrowaną w zupełności może nam wystarczyć sam dzbanek filtrujący, który może nie działa aż tak efektywnie, ale również bardzo dobrze się sprawdza w praktyce. Jest to też rozwiązanie zdecydowanie najbardziej przyjazne dla naszego portfela.