Leczenie anoreksji – placówki w Warszawie
W ostatnich latach w mediach doszło do ogromnego wzrostu propagowania treści zakłamujących rzeczywistość. W sieci pojawiło się mnóstwo wyretuszowanych i pozowanych zdjęć, przedstawiających sylwetki kobiet i mężczyzn w jak najbardziej korzystnym świetle. Natłok tego typu obrazów powoduje, że najliczniejsza grupa użytkowników mediów społecznościowych, czyli osoby w grupach wiekowych między 13 a 25 lat, ma z nimi kontakt niemalże każdego dnia. To właśnie ta grupa jest też najbardziej podatna na takie treści. Przeładowanie widokiem “idealnych” ludzi może spowodować, że dana osoba zacznie czuć się źle w swoim ciele i nawet mimo odpowiedniego wskaźnika BMI dla swojego wieku, będzie uważać, że waży zdecydowanie za dużo i powinna schudnąć. Problem w tym, że osobom, które mają prawidłową, zdrową sylwetkę bardzo trudno zrzucić jakiekolwiek kilogramy, gdyż zazwyczaj po prostu nie ma z czego ich zrzucać. W takich przypadkach bardzo często pojawiają się pierwsze objawy problemów, które są dziś powszechnie znane jako zaburzenia odżywiania.
Zaburzenia odżywiania nie są w zasadzie niczym nowym i towarzyszą nam już od długiego czasu. Zwiększenie zapadalności na nie nastąpiło w zasadzie wraz z popularyzacją mediów takich jak kolorowa prasa czy telewizja. Według statystyk nie występują one przesadnie często, jednak trudno poznać rzeczywistą liczbę przypadków, ponieważ niekiedy zdarza się, że osoba z takim zaburzeniem nie jest świadoma tego, że ma problem (wypiera tę informację) lub po prostu się do tego nie przyznaje.
Czym jest anoreksja?
Anoreksja jest zespołem chorobowym, należącym do grupy zaburzeń odżywiania (ang. Eating Disorders). Innym określeniem tego schorzenia jest jadłowstręt psychiczny. Z roku na rok to zaburzenie dotyka coraz większej ilości osób, szczególnie w młodym wieku, które z różnych przyczyn nie czują się dobrze w swoim ciele oraz nie lubią swojego wyglądu i uważają, że ważą za dużo. Cechami charakterystycznymi anoreksji są m.in. paniczny wręcz lęk przed przybraniem na wadze, nienaturalnie niska masa ciała i wspomniane już wcześniej zaburzone postrzeganie swojego wyglądu zewnętrznego. Osoby cierpiące na anoreksję stale dążą do obniżenia masy swojego ciała poprzez świadome ograniczanie przyjmowania pokarmów i zmniejszenie kaloryczności posiłków, co w ekstremalnych przypadkach prowadzi do skrajnego niedożywienia i śmierci. Trzeba też pamiętać, że anoreksja jest zaburzeniem o podłożu psychicznym, odbijającym się też bardzo mocno na zdrowiu fizycznym, dlatego gdy tylko zauważone zostaną pierwsze objawy tego problemu, należy natychmiast podjąć działania.
Objawy anoreksji
Zazwyczaj rozpoznanie anoreksji jest bardzo trudne. Osoba cierpiąca na to zaburzenie, będzie robiła wszystko, aby je ukryć przed innymi. Bardzo łatwo więc bagatelizować pojedyncze objawy lub przypisać je zupełnie innym problemom zdrowotnym, całkowicie niezwiązanym z odżywianiem.
Do podstawowych objawów anoreksji należą m.in.: świadome ograniczanie spożywania jedzenia, którego celem jest obniżenie masy ciała, zaburzenia hormonalne (w tym spadek zainteresowań hormonalnych oraz zanik miesiączkowania), spadek wagi lub nieprzybieranie na wadze w okresie wzrostu, co prowadzi do obniżenia całkowitej masy ciała przynajmniej o 15% w stosunku do wagi oczekiwanej dla danego wieku/wzrostu, silny lęk przed przytyciem, a także zaburzenia wizerunku własnego ciała i niska samoocena z tego powodu.
Leczenie anoreksji w Warszawie
Coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca problemów z odżywianiem przyczyniła się do powstania wielu miejsc, w których można szukać profesjonalnej pomocy. Jedną z takich lokalizacji jest centrum medyczne Salus Pro Domo, świadczące specjalistyczną opiekę związaną ze zdrowiem psychicznym. To odpowiednie miejsce dla wszystkich osób, zmagających się z tym zaburzeniem i chcących rozpocząć leczenie anoreksji Warszawa. Pracują tam prawdziwi profesjonaliści, którzy zawsze uważnie wysłuchają swoich pacjentów.