rolety

Rodzaje rolet okiennych. Jak wybrać odpowiednie do swojego wnętrza?

Rolety okienne wewnętrzne stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są efektowne, łatwe w utrzymaniu czystości a przy tym bardzo praktyczne. Producenci oferują wiele modeli rolet w najróżniejszych kolorach oraz wzorach, dlatego przed zakupem, warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz jak dopasować je tak, aby idealnie komponowały się z wnętrzem pomieszczenia, w którym mają się znaleźć.

Najbardziej popularne rodzaje rolet okiennych

Często wybieranym typem rolet są klasyczne rolety zwijane. Ten rodzaj rolet okiennych charakteryzuje się łatwością montażu, stosunkowo niską ceną oraz prostą, nieskomplikowaną konstrukcją. Z uwagi na duży wybór kolorów i wzorów, ten rodzaj rolet bez problemu może być stosowany w sypialniach, salonach czy pokojach dziecięcych.

Drugim bardzo popularnym typem rolet wewnętrznych są rolety dzień-noc, które cenione są przede wszystkim z uwagi na możliwość stopniowego i delikatnego zaciemniania pomieszczenia. Ten rodzaj rolet daje też dużą dozę prywatności, dlatego ich zakup warto rozważyć w przypadku mieszkań na najniższych kondygnacjach bloków czy w domach jednorodzinnych. To właśnie dlatego rolety w Krakowie stanowią jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia mieszkania – zapewniają prywatność oraz pięknie dekorują pomieszczenia.

Osoby poszukujące nieszablonowego i przyciągającego wzrok rozwiązania powinny zdecydować się na modele austriackie lub weneckie, które dzięki możliwości marszczenia materiału będą stanowiły jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych pomieszczenia. Posiadacze okien dachowych lub tych o nietypowych kształtach mogą z powodzeniem rozważyć zakup rolet plisowanych.

Kraków rolety – z jakich materiałów są wykonywane?

Wybierając rolety okienne warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Najczęściej spotyka się rolety wykonane z poliestru i jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Do innych zalet rolet poliestrowych zaliczyć należy  ich wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu w czystości.

Wybierając rolety materiałowe zyskuje się pewność, że podkreślą one charakter pomieszczenia oraz nadadzą mu swoistej przytulności. Lekkie i miękkie tkaniny będą idealnie sprawdzały się w sypialniach oraz dużych, jasnych salonach. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety papierowe, a dzięki możliwości umieszczenia na nich wybranego przez siebie nadruku będą świetnie wyglądały w pokojach dziecięcych.

Jakie rolety wybrać do salonu i sypialni?

Wybierając rolety okienne do salonu warto kierować się zasadą – im bardziej neutralne i stonowane rolety, tym łatwiej będzie je dopasować do stylu wnętrza oraz ewentualnej zmiany mebli czy pozostałych elementów wyposażenia. Ważne jest także, że kolor, wzór i materiał z którego są wykonane nie mogą gryźć się stylistycznie z innymi elementami takimi jak dywany, zasłony czy obicia mebli. W przypadku salonu urządzonego w stylu nowoczesnym czy skandynawskim warto zdecydować się na rolety austriackie lub rzymskie. Wnętrza urządzone klasycznie będą doskonale wyglądały z roletami weneckimi lub austriackimi. Rolety papierowe lub bambusowe to natomiast idealne rozwiązanie dla wnętrz w stylu boho, industrialnym oraz takich, w których dominują rośliny. Podobną zasadą warto kierować się wybierając rolety okienne do sypialni.