Zielona energia – dlaczego warto z niej korzystać?
O zielonej energii często mówi się w kontekście transformacji energetycznej oraz zmian wdrażanych przez Unię Europejską oraz poszczególne kraje związkowe tej organizacji, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej. Warto pamiętać, że zielona energia już teraz nas otacza – spotykamy się z nią na co dzień i nic nie wskazuje na to, żeby wkrótce miało się to zmienić. Dlaczego warto korzystać z zielonej energii? Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem?
Czym jest zielona energia?
Zielona energia to zbiorcze określenie na wszystkie sposoby pozyskiwania energii, które są przyjazne dla środowiska. W większości są to odnawialne źródła energii, choć pod tym pojęciem kryje się znacznie więcej. Jak stwierdzić, że źródło energii jest przyjazne dla środowiska? Najważniejsza jest kwestia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Przy spalaniu węgla czy gazu ziemnego do atmosfery dostają się ogromne ilości CO2 i innych szkodliwych substancji, co prowadzi do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Korzystanie z zielonej energii nie jest niestety w pełni wolne od emisji (w końcu wytworzenie i utylizacja części też emituje zanieczyszczenia), ale w porównaniu do tradycyjnych elektrowni węglowych czy gazowych odnawialne źródła energii są wręcz tysiące razy mniej szkodliwe dla środowiska. To jeden z najważniejszych argumentów za zieloną energią – dlaczego warto, pokazują statystyki i nadchodząca katastrofa klimatyczna, której trzeba się przeciwstawić.
Co składa się na zieloną energię?
Do zielonej energii zalicza się: elektrownie wodne, elektrownie słoneczne, elektrownie wiatrowe, elektrownie geotermalne oraz elektrownie spalające biopaliwo (np. kompost). Bardzo często w to pojęcie jest też włączana energia atomowa – choć ma ona nieco większą emisję zanieczyszczeń do atmosfery od tradycyjnych odnawialnych źródeł energii i wymaga paliwa, to wciąż jest to niemal całkowicie czyste i bardzo efektywne źródło mocy elektrycznej. Nie wszyscy zgadzają się z tym stwierdzeniem. Podczas gdy niektóre rządu krajów UE intensywnie inwestują w sieć elektrowni atomowych (np. Francja, Polska), inne państwa je zamykają (Niemcy), głównie ze względu na naciski społeczne. Jak widać liczba potencjalnych źródeł pozyskiwania prądu jest ogromna. To kolejna odpowiedź na dylematy związane z zieloną energią – dlaczego warto z niej korzystać? Bo można ją wykorzystywać na różne sposoby i jest to niezwykle efektywne, a nawet czasami tańsze od węgla czy gazu ziemnego.
Zielona energia a Unia Europejska
Choć coraz więcej państw zaczyna dostrzegać konieczność przejścia na zieloną energię, to niekwestionowanym numerem jeden w tej kwestii jest Unia Europejska. Nie ma co się dziwić – Europa od zawsze była liderem z zakresu rozwiązań prośrodowiskowych, a państwa europejskie dostrzegły ogromną szansę na rozwój gospodarczy i technologiczny związany z tym sektorem gospodarki. Dzisiaj zielona energia zapewnia pracę setkom tysięcy dobrze opłacanych pracowników i specjalistów, a wytworzone przez nich rozwiązania technologiczne trafiają na eksport do krajów z całego świata. To ogromny rynek, który już znacząco rośnie – a wraz z postępowaniem katastrofy klimatycznej popyt na ekologiczne rozwiązania będzie jeszcze większy. Miejsca takie jak Centralny Klaster Wodorowy prowadzą intensywne badania z zakresu zielonej energii i pomagają przekuć odkrycia na konkretne rozwiązania technologiczne, czyli gotowe produkty.
Czy zielona energia to przyszłość?
Naukowcy są zgodni, że zmiany klimatyczne posuwają się w coraz szybszym tempie, a ich zatrzymanie będzie bardzo trudne, jeśli już nie jest niemożliwe. To właśnie dlatego setki miliardów euro trafiają do firm, które opracowują rozwiązania z zakresu zielonej energii. Dotyczą one nie tylko branży przemysłowej, ale też naszego codziennego życia – fotowoltaika znajduje się już na dachach wielu polskich domów, a auta elektryczne powoli wjeżdżają na ulice naszych miast. Zielona energia kryje w sobie ogromny potencjał, a Centralny Klaster Wodorowy i inne organizacje robią wszystko, by w pełni go wykorzystać. Zielona energia bez wątpienia stanowi przyszłość naszej cywilizacji – miejmy nadzieję, że jak najwięcej polskich firm włączy się w proces tworzenia rozwiązań technologicznych z jej zakresu.