Boczniaki – jak zachować ich smak?

Kto nie lubi chrupiących boczniaków w panierce, smażonych na maśle lub podanych w aromatycznym sosie grzybowym? To jedne z grzybów, po które często sięgamy przez cały rok, a różnorodność połączeń smakowych, jaki oferują boczniaki, sprawia, że są to jedne z bardziej popularnych grzybów kupowanych w sklepach. Jeśli jeszcze nie pokochałeś smaku boczniaków, to koniecznie wypróbuj przepis na chrupiące nuggetsy z boczniaków. Planując danie na bazie tych grzybów, należy jednak uprzednio poznać zasady ich przechowywania, aby przygotowana potrawa nie tylko zachwycała smakiem, ale także była bezpieczna do spożycia. Wszelkie wskazówki znajdują się na https://www.miastokobiet.pl/nowa-jadlonomia-nuggetsy-z-boczniaka/.

Świeże boczniaki – sposób przechowywania

Boczniaki zerwane w lesie po przyniesieniu do domu należy dokładnie umyć oraz podzielić na kawałki. W przypadku silnego zabrudzenia ziemią najlepiej zamoczyć je na około pół godziny w roztworze wody z solą. Pamiętaj, że boczniaki to bardzo kruche i łamliwe grzyby, dlatego należy obchodzić się z nimi możliwie jak najdelikatniej. W przypadku zakupu grzybów z marketu lub warzywniaka najlepiej, żeby boczniaki były sprzedawane na tackach owiniętych folią. Należy zwrócić uwagę, czy kupowane grzyby są sprężyste, a brzegi kapelusza lekko podwinięte do dołu. Po przyniesieniu boczniaków ze sklepu do domu, zdejmij ostrożnie wierzchnią folię, a następnie umieść boczniaki w lodówce. Optymalna temperatura do przechowywania tego gatunku grzybów wynosi od 0 do 7 stopni Celsjusza. Zadbaj także o to, aby grzyby umieścić w przewiewnym koszyczku, na tacce lub w łubiance.

Jak nie należy przechowywać boczniaków

Jeśli zaopatrujesz się w grzyby ze sklepu, pamiętaj o tym, aby po zakupie bezwzględnie wyjąć je z foliowych torebek, wiaderek lub usunąć folię z tacki z grzybami. W warunkach szczelnego zamknięcia, boczniaki nie tylko bardziej się kruszą, co może utrudniać ich obróbkę termiczną, ale przede wszystkim o wiele szybciej się psują. Podobnie jak inne gatunki grzybów, pozostawione w zamknięciu bardzo szybko się zaparzają. Ze względu na brak cyrkulacji powietrza oraz dostępu odpowiedniej ilości tlenu, białko zawarte w boczniakach ścina się i ulega rozkładowi. W ten sposób grzyby jadalne nabierają toksycznych właściwości, stają się trujące, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Zepsuty boczniak może spowodować poważne zatrucie pokarmowe lub poważniejsze dolegliwości. Pod wpływem bakterii, cholina zawarta w boczniakach, które są stare, przejrzałe lub spleśniałe, wykazuje podobne właściwości do toksyny zawartej w śmiertelnie trującym muchomorze czerwonym.

Zepsuty boczniak – jak rozpoznać

Niejednokrotnie po zakupie boczniaków lub po dłuższym przechowywaniu ich w lodówce, na powierzchni kapelusza pojawia się nalot w białym kolorze. Choć wiele osób myśli, że takie boczniaki nie są zdatne do spożycia, a meszek na grzybach to oznaka pleśni, to na szczęście nie mają racji. Taki wygląd boczniaków oznacza po prostu, że grzyb rozpoczął produkcję zarodników, które pod wpływem wilgoci, braku cyrkulacji powietrza (na przykład przechowywania pod folią lub w zamkniętym opakowaniu) pęcznieją i przybierają białawy kolor. Boczniaki z grzybnią nadają się jak najbardziej do spożycia i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Wystarczy, że dokładnie opłuczesz powierzchnię grzyba pod bieżącą wodą zanim przystąpisz do gotowania lub smażenia boczniaków.

Aby uniknąć zatrucia zepsutym boczniakiem, w przypadku zakupu grzybów w sklepie lub markecie, zwróć uwagę na datę ich przydatności do spożycia. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ zbyt długo przechowywane boczniaki stanowią zagrożenie dla zdrowia. Podobnie jak z większością grzybów, ich właściwe przechowywanie oraz spożycie przed datą na opakowaniu, jest także gwarancją ich niepowtarzalnego smaku. Dlatego jeśli sięgasz po boczniaki po raz pierwszy, wystarczy że będziesz pamiętać o ich właściwym przechowywaniu, a z pewnością sięgniesz po nie kolejny raz po spróbowaniu wyśmienitych dań z użyciem tego składnika.