Czy biokominki są bezpieczne?

Jeszcze do niedawna posiadanie kominka było zarezerwowane wyłącznie dla osób mieszkających w domach. Sytuacja ta zmieniła się, kiedy na rynku pojawiły się urządzenia na etanol, takie jak biokominki. Dzięki temu, że nie wymagają podłączenia skomplikowanych systemów, mogą być instalowane niemal w każdym miejscu. Każdy, kto rozważa to rozwiązanie, z pewnością zadaje sobie pytanie: czy biokominek jest szkodliwy? Czy korzystanie z niego nie wiąże się zagrożeniami? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Biokominek – co to takiego?

Biokominek stanowi alternatywę dla tradycyjnych kominków. Jednak w przeciwieństwie do nich, można go zainstalować w każdym domu, a nawet mieszkaniu w bloku. Wynika to z faktu, iż urządzenie to nie wymaga odprowadzania dymu na zewnątrz budynku. Nie jest zatem wymagane żadne pozwolenie na jego montaż.

Biokominek może zatem stanowić doskonałą dekorację każdego salonu, sypialni, a nawet holu. Umieścić go można wszędzie tam, gdzie potrzebna jest nietuzinkowa ozdoba. Wiele firm oferuje nam szeroki wybór tego rodzaju urządzeń. Jedną z nich jest InFire, czyli firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji biokominków. Na stronie https://www.infire.pl znajdziesz wiele odsłon tego nowoczesnego urządzenia. Są one m.in. przeznaczone do powieszenia na ścianie tak jak Murall 1000 czy do zamontowania we wnęce jak model Inside C1200V1. Jeżeli szukasz biokominka wolnostojącego, dobrym wyborem mogą być takie modele jak Industrial, Spectrum czy Incorten. Firma oferuje także produkcję kominków na wymiar – wedle pomysłu i wizji osoby zamawiającej.

Jak palić w biokominku?

Do rozpalania ognia w tego rodzaju kominkach używane jest specjalne biopaliwo, występujące pod postacią płynu lub żelu. Spala się ono do pary wodnej. Jest produkowane z surowców roślinnych, dlatego też jest ono całkowicie ekologiczne. Dodatkowo nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym umieszczone jest urządzenie. Jego atutem jest również fakt, iż biokominek nie wytwarza dymu i nie generuje popiołu. Jest to zatem ważny czynnik dla wszystkich tych, którzy lubią czystość i nienaganny porządek w swoim domu. Czas spalania paliwa zależy od wielkości płomienia – najczęściej jednak 1 litr wystarcza na ok. 3-6 godzin palenia.

Rozpalenie biokominka nie jest skomplikowaną sprawą. W każdym z urządzeń znajduje się zbiornik na biopaliwo i wlew paliwa, czyli tzw. palenisko. Należy wlać płyn grzewczy do kominka za pomocą lejka, po czym podpalić go zapalarką. Proces ten trwa zaledwie chwilę. Przez pierwsze 2-3 minuty bioetanol spala się w błękitnych barwach, jest to jednak całkowicie normalne. Po upływie tego czasu płomień nabiera swojego właściwego koloru.

Biokominek – czy jest bezpieczny?

Kiedy już wiesz, na jakiej zasadzie działa biokominek, z pewnością się zastanawiasz, czy jest bezpieczny. Pytanie to, związane z użytkowaniem kominka, wynika najczęściej z obawy przed pożarem lub poparzeniem się osób i zwierząt, przebywających w pobliżu. Jak się okazuje, pożar może powstać najczęściej z dwóch powodów. Jednym z nich jest wywołanie niekontrolowanego zapłonu wylanego paliwa, drugim zaś – przeniesienie ognia na inne elementy znajdujące się we wnętrzu pomieszczenia.

Jeżeli jednak obawiasz się zaczadzenia, mamy dobrą wiadomość. Jak już wspominaliśmy, produktem spalania bioetanolu jest para wodna i dwutlenek węgla, czyli dokładnie ta sama mieszanina, którą produkuje każdy z nas poprzez oddychanie. Jest ona zatem zupełnie nieszkodliwa i niegroźna.

Aby móc korzystać ze wszystkich walorów biokominka i cieszyć się jego bezpiecznym użytkowaniem, przeczytaj uważnie instrukcję obsługi. Nie każdy model działa w ten sam sposób, zaś pewne rozwiązania są specyficzne dla określonego modelu urządzenia. Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu sprzętu – najlepiej za pomocą detergentów polecanych przez producenta. Koniecznie pamiętaj też o tym, aby nie pozostawiać rozpalonego kominka, kiedy wychodzisz z domu lub idziesz spać. Wszyscy producenci zalecają, by biopaliwo wypaliło się do końca, jednak istnieje także możliwość wygaszenia go poprzez odcięcie dostępu tlenu. Przydatne będą wówczas takie akcesoria jak np. pokrywy do biokominków czy suwaki, które zamykają otwór komory paleniska.