Jak otrzymać odszkodowanie po wypadku?
Wypadek to zdarzenie, w wyniku którego osoba lub grupa osób poniosła obrażenia lub śmierć. W takim przypadku niezbędne jest zwrócenie się do zakładu ubezpieczeniowego, który pomoże w ubieganiu się o odszkodowanie. Należy jednak wykonać niezbędne kroki, dzięki którym cała procedura przebiegnie sprawnie, a poszkodowany będzie mógł cieszyć się wypłaconym odszkodowaniem. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić, aby otrzymać pieniądze za szkodę osobistą lub materialną i jakie dokumenty przygotować.
Jak otrzymać odszkodowanie? — krok po kroku
Otrzymanie odszkodowania (Gdynia) po wypadku wiąże się z wieloma formalnościami oraz krokami, jakie należy podjąć. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów oraz danych. Zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela wiąże się z posiadaniem podstawowych dokumentów na temat zaistniałego wypadku. Przede wszystkim osoba poszkodowana musi dysponować podstawowymi danymi sprawcy zdarzenia. Najważniejsze z nich, czyli nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy, są niezbędne do otrzymania odszkodowania.
W zależności od zaistniałej szkody niezbędne może okazać się także dostarczenie notatki policyjnej czy karty informacyjnej z leczenia szpitalnego. Posiadając niezbędne dokumenty, należy zgłosić się do ubezpieczyciela, u które polisę OC wykupił sprawca wypadku. Jeżeli natomiast jego nazwa nie jest znana, można skorzystać z bezpłatnej bazy UFG. Wystarczy podać jedynie numer rejestracyjny pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma okres 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie odszkodowania. Może oczywiście przyjąć lub odmówić wypłaty świadczenia.
Ile jest czasu na zgłoszenie szkody?
Wiele osób zastanawia się, ile jest czasu na to, aby uzyskać odszkodowanie po wypadku. Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego na zgłoszenie szkody poszkodowany ma 3 lata. Jeżeli jednak zgłoszenie dotyczy szkody na osobie i jest kwalifikowane jako przestępstwo, osoba poszkodowana ma aż 20 lat na zgłoszenie sprawy.
Nie warto jednak zwlekać ze zgłoszeniem się do ubezpieczyciela. Im szybciej osoba poszkodowana się z nim skontaktuje, tym wcześniej otrzyma pieniądze na zlikwidowanie szkody. Warto też pamiętać, że szkody wraz z upływem czasu mają tendencję do zwiększania swoich rozmiarów. Tym bardziej nie warto zbyt długo odwlekać wizyty u ubezpieczyciela.
Odszkodowanie po wypadku — o czym należy pamiętać?
Przed samym rozpoczęciem ubiegania się o otrzymanie odszkodowania (Gdynia) należy zastanowić się, jaką kwotę chciałaby otrzymać osoba poszkodowana. Warto pamiętać, że celem odszkodowania nie jest bezpodstawne wzbogacenie się poszkodowanego. Od chwili wystąpienia zdarzenia warto także skrupulatnie gromadzić wszelki dane oraz dokumenty poświadczające wydatki, jakie poniósł poszkodowany. Mogą to być np. faktury i rachunki za zakup leków czy orzeczenia lekarskie. Bardzo ważne także jest, aby pamiętać o dokładnym przedstawieniu okoliczności zdarzenia. Szczególnie przydatne mogą okazać się tutaj notatka o zdarzeniu drogowym czy notatka policyjna.