kukurydza

Kiedy siać kukurydzę?

Kukurydza jest rośliną jednoroczną, użytkową. Oznacza to, że do wytworzenia kolb z nasionami potrzebuje jednego sezonu. Po tym czasie roślina zamiera i staje się świetnym, zielonym nawozem. Uprawa kukurydzy nie jest trudna, ale należy pamiętać, że jest to roślina typowo ciepłolubna, dlatego okres jej siewu powinien przypadać na cieplejsze dni wiosny. Kukurydza jest uprawiana na całym świecie — głównie jako pasza, ziarno, do celów kulinarnych. Znane są też ozdobne odmiany kukurydzy, które charakteryzują się barwnymi nasionami. Z artykułu dowiesz się do kiedy można siać kukurydzę i jak to zrobić.

Metody uprawy kukurydzy, czyli kiedy siać kukurydzę?

Szeroki wybór odmian kukurydzy sprawia, że roślina jest bardzo popularna również w przydomowych ogrodach. Miłośnicy nowinek ogrodniczych sięgają często po jej dekoracyjne odmiany lub po kukurydzę o słodkich nasionach. Mnogość odmian sprawia, że rolnicy mogą dobierać rośliny pod względem terminu siewu, plenności oraz stanowiska i warunków, które posiadają na swoich polach. Ciepłolubne rośliny, jakimi jest również kukurydza, do wykiełkowania wymagają temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza. Niższa temperatura hamuje wzrost lub powoduje nierównomierne wschody.

Optymalne temperatury do wysiania nasion występują na przełomie kwietnia i maja. To właśnie okres, kiedy sieje się kukurydzę. W niektórych regionach rolnicy wysiewają nieco wcześniej kukurydzę na ziarno. W ogrodach lepiej robić to właśnie na początku maja. Kukurydza do wzrostu potrzebuje nie tylko optymalnej temperatury, ale również odpowiedniej, stosunkowo wysokiej wilgotności gleby.

Uprawa na polach — jak i kiedy siać kukurydzę na ziarno?

Kukurydza wysiewana na ziarno wymaga specjalnego przygotowania pola pod uprawę. Na dużych powierzchniach stosuje się zwykle specjalne agregaty uprawowe, które pomagają przygotować glebę. Siewniki do kukurydzy zapewniają sprawne obsianie pól, ale też pozwalają uzyskać optymalną głębokość wysiewu nasion, zapewniają równomierne wschody oraz prawidłowe rzędy. To kiedy sieje się kukurydzę na ziarno, zależy też w dużej mierze od jej odmiany. Na rynku dostępne są rośliny, które przeznaczone są do siewu wczesnego. Rolnicy mogą wysiewać nasiona tych roślin nawet w połowie kwietnia.

Głębokość wysiewu nasion jest w głównej mierze uwarunkowana rodzajem gleby na danym polu. Na glebach lekkich i suchych nasiona wysiewa się głębiej niż na podłożach ciężkich i zlewnych. Między roślinami należy zachować prawidłowe odstępy, dzięki temu rosnąca kukurydza będzie miała optymalną ilość miejsca na wzrost. Właściwa rozstawa ochroni Twoje rośliny przed chorobami, przed wiatrem i pozwali zawiązać wysokiej jakości kolby.

Uprawa amatorska — jak i kiedy siać kukurydzę w ogrodzie?

Amatorska uprawa kukurydzy w ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Rośliny mają małe wymagania, jeśli chodzi o jakość gleby, znoszą suszę i są dość odporne na atak szkodników oraz na choroby. Możesz zdecydować się na odmiany ozdobne o kolorowych nasionach, to prawdziwa gratka dla miłośników nowinek ogrodniczych. Barwne kolby są świetną dekoracją jesienną, pięknie wyglądają w ogrodzie oraz w domu. Wiele osób wysiewa kukurydzę również po to, aby otrzymać nasiona dla swoich zwierząt, np. dla hodowanego drobiu. Słodka odmiana kulinarnej kukurydzy to też ulubiony przysmak dzieci i dorosłych. Można przyrządzać ją na grillu lub gotować w osolonej wodzie.

Nasiona kukurydzy w ogrodzie wysiewa się wprost do podłoża, a kiedy siać kukurydzę do gruntu? Najlepiej zrobić to w maju. Roślina wysiana w tym terminie będzie miała czas na zawiązanie kolb. Pierwsze zbiory będą możliwe już we wrześniu. Optymalnym terminem zbiorów jest pojawienie się dojrzałych ziarniaków o kolorze mlecznym. Kukurydza jest rośliną dość żarłoczną, dlatego wymaga nawożenia w ciągu intensywnego wzrostu, głównie latem. Warto stosować nawozy naturalne, które dostarczają potrzebną ilość azotu, potasu oraz fosforu roślinom. Zaleca się chronić rosnącą kukurydzę przed wiatrem, pomogą w tym osłony, ale też dobrym rozwiązaniem jest uprawa odmian niskich.