leasing

Samochód w leasing – czy to się opłaca?

Leasing samochodu – czy to się opłaca? Ile można zyskać, kupując samochód na firmę? O ile mniejsza będzie kwota podatku i czy w ogóle można liczyć na zmniejszenie ceny podatku, decydując się na leasing auta? Takie pytania dzień w dzień pojawiają się na wielu popularnych portalach społecznościowych, na których nie zawsze można znaleźć prawdziwe i godne zaufania odpowiedzi lub porady. Poniższy artykuł ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości i jasno stwierdzić czy warto brać samochód w leasing, wyjaśniając co dla obu stron oznacza taka umowa. 

Leasing to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych, najprostszych i najtańszych form finansowania zakupu, którego w tym przypadku przedmiotem jest samochód. Czasy zakupów aut za gotówkę dawno już minęły – i całe szczęście. Nikt, a zwłaszcza właściciele firm, nie myśli już o tym, aby inwestować, ze swoich wolnych środków w nieopłacalne wydatki, a tym przecież byłby jednorazowy i kosztowny zakup samochodu lub samochodów. Pieniądze, jakie posiada firma, można przeznaczyć na o wiele lepsze cele, jak na te, które po czasie są w stanie przynieść firmie ogromne zyski, bez ponoszenia dodatkowych strat. Jednak jak sprawić, aby mieć samochód, nie wydając na niego nic z budżetu firmy. Kredyt? Wcale nie! Nikomu nie jest potrzebna często nieprzyjazna dla przedsiębiorców i droga pożyczka. Rozwiązaniem jest właśnie leasing auta. To dobra i opłacalna decyzja, jednak abyś mógł zrozumieć, dlaczego tak jest, zapoznaj się z kilkoma ważnymi faktami. 

Samochód w leasing – czy się opłaca? Na samym początku warto wyjaśnić, czym dokładnie jest leasing. Leasing to bardzo prosta forma finansowania, w której instytucja finansowa (firma lub przedsiębiorstwo, takie jak Wypożyczalnia samochodów sportowych z Poznania) wynajmuje swoim klientom wybrany przez nich samochód, użycza im go odpłatnie za określoną z góry comiesięczną kwotę, ciągle będąc jego oficjalnym właścicielem. Po zakończeniu umowy leasingowej klient ma prawo, chociaż nie musi, wykupić samochód do dalszego użytkowania za ustaloną wcześniej cenę. Warto pamiętać o tym, że ogromną zaletą jest to, że auto po zakończonej umowie leasingowej posiada naprawdę niską cenę w porównaniu do takich samych modeli znajdujących się na rynku, co jest bardzo opłacalne dla wielu firm. Decydują się one na opcję wykupu samochodu, będąc ich pełnoprawnymi właścicielami. 

Leasing samochodu – czy warto się na niego zdecydować? Należy jasno zaznaczyć, że leasing samochodów nigdy nie przestał być opłacalny. Pokazują to statystyki, w których bardzo dobrze widać jak ogromna liczba osób i przedsiębiorstw korzysta z tej usługi. Warto jednak wspomnieć o tym, że choć połowa wszystkich udzielanych w Polsce leasingów dotyczy finansowania samochodów, to korzystają również z niego firmy, które chcą sfinansować również inne przedmioty i potrzeby. Do najczęstszych należą sprzęt medyczny, oprogramowanie komputerowe, maszyny produkcyjne czy pojazdy ciężarowe.

Czy warto brać samochód w leasing?

Jak już można zauważyć, odpowiedź na pytania “czy leasing auta się opłaca?” i “czy warto wziąć auto w leasing?” brzmi tak, a fakty to potwierdzają. Przynajmniej 7 na 10 samochodów firmowych jest finansowanych właśnie z leasingu, który po prostu jest bardzo dogodnym rozwiązaniem. Sprawa ma się bardzo podobnie również w kwestii samochodów osobowych. Wartość przeciętnie leasingowanego auta wynosi około 100 000 zł, co oznacza, że nie przekracza się wtedy wartości limitu. W praktyce wygląda to tak, że można w pełni zaliczyć wydatki leasingowe do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing, czyli dobrze znany i lubiany instrument finansowania pozwala na bardzo elastyczne warunki i szybkie procedury. Na rynku istnieje wiele firm świadczących tą tanią i korzystną podatkowo dla każdego przedsiębiorcy usługę. Wystarczy udać się do najbliższej wypożyczalni samochodowej, przejrzeć ofertę i dopasować do swojej firmy najbardziej opłacalne raty leasingowe. To bardzo proste rozwiązanie, z którego skorzystało już wiele polskich i światowych przedsiębiorstw.